Leki na ból żołądka: co wziąć na ból żołądka?
Dodano:

10 stycznia, 2023
10:14
Zaktualizowano:

2 marca, 2023
15:12

Dlaczego żołądek boli?: przyczyny bólu żołądka

Ból żołądka związany jest z odczuwaniem dyskomfortu w nadbrzuszu, któremu niekiedy towarzyszyć mogą również inne dolegliwości w postaci nudności i wymiotów czy wzdęć. Zanim zastosowane zostaną skuteczne leki przeciwbólowe na ból żołądka lub inne medykamenty niwelujące nieprzyjemne objawy, warto ustalić przyczynę dolegliwości bólowych. Okazuje się bowiem, że przyczyn bólu żołądka może być wiele – od błahych związanych ze spożyciem nieodpowiedniego pokarmu, po poważne, wynikające z chorób układu pokarmowego. W tym znaczeniu dolegliwości mogą być wywołane ciężkostrawnymi potrawami obciążającymi układ pokarmowy oraz gazowanymi napojami. W takim przypadku ból związany jest z niestrawnością, a sposobem na wyeliminowanie dolegliwości jest zmiana diety, która powinna zawierać bogate w błonnik warzywa oraz owoce, herbaty ziołowe oraz jogurty naturalne. Niemniej jednak doraźnie w bólu żołądka wywołanego niestrawnością pomogą leki na wzdęcia i wspomagające perystaltykę jelit. Ból żołądka może być również spowodowany określonymi grupami produktów, które poprzez swoje właściwości, mogą działać drażniąco na błony śluzowe żołądka, wywołując dolegliwości bólowe. W tym znaczeniu ból wywołać może spożycie alkoholu, kofeina, cytrusy, ostre przyprawy czy czekolada. Wśród innych przyczyn dolegliwości bólowych żołądka wymienić należy zatrucie pokarmowe czy nietolerancje pokarmowe. 

Ból żołądka może być również wywołany stresem. Dlatego często można mówić o bólu ze stresu czy z nerwów. W przypadku bólu wywołanego sytuacjami stresowymi ma on charakter nagły, napadowy, skurczowy i wiąże się z uczuciem ściśnięcie żołądka. Zwykle podłożem jest wyłącznie duży stres, dlatego dolegliwościom może towarzyszyć biegunka oraz nudności i wymioty. Należy wskazać, że bóle i skurcze żołądka wywołane sytuacjami stresowymi i nerwami stanowią zupełnie normalną reakcję organizmu i wiążą się z działaniem adrenaliny, pobudzające działanie kwasów trawiennych. Co więcej, o ile w przypadku krótkotrwałych, pojedynczych sytuacji stresowych, nie ma konieczności wyrażenia leczenia, o tyle dolegliwości o charakterze nerwicowym, które utrzymują się przez dłuższy czas, wymagają pomocy specjalisty i wdrożenia odpowiedniej terapii. Ból żołądka w tym znaczeniu może być wynikiem kamicy pęcherzyka żółciowego, choroby wrzodowej czy zapalenia trzustki.

Należy również wskazać, że ból żołądka może wynikać z zażycia zbyt dużej dawki leków przeciwbólowych. Ból żołądka po lekach przeciwbólowych wynika z jego obciążenia. Dodatkowo ból żołądka jest częstą dolegliwością po stosowaniu antybiotyku.

Wśród innych przyczyn dolegliwości bólowych żołądka można wymienić również ciążę. Okazuje się bowiem, że ból żołądka w ciąży stanowi powszechna przypadłość, która jest zupełnie normalna i niegroźna dla kobiety oraz rozwijającego się płodu. Przyczyny dolegliwości związane są przede wszystkim z powiększającą się macicą bądź ruchem płodu. Niemniej jednak w przypadku dłużej utrzymujących się dolegliwości bólowych warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ ból może sygnalizować poważniejsze problemy. Należy również wskazać, że ból żołądka może pojawić się także w okresie karmienia piersią. Wówczas związany jest najczęściej z produkcją hormonu – oksytocyną.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Ile trwa ból żołądka?

Czas trwania bólu żołądka uzależniony jest od jego przyczyny. Należy wskazać, że w przypadku zatrucia pokarmowego zazwyczaj dolegliwości nie utrzymują się długo, zwykle trwają 1-3 dni. Niekiedy jednak dolegliwości mogą się przedłużyć, a powrót do zdrowia może potrwać nawet tydzień. W przypadku niestrawności natomiast ból żołądka zazwyczaj jest dość dokuczliwe, ale utrzymuje się stosunkowo krótko, gdyż od kilku do kilkunastu godzin. Z kolei ból żołądka wywołany sytuacjami stresowymi i nerwami zazwyczaj utrzymuje się tak długo, jak długo oddziałują na organizm czynniki stresowe. Natomiast w przypadku poważniejszych dolegliwości i chorób przewodu pokarmowego, ból żołądka może mieć charakter napadowy lub przewlekły, choć może być doraźnie łagodzony lekami przeciwbólowymi, konieczne jest ustalenie źródła problemu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co pomaga na ból żołądka?

Dolegliwości bólowe żołądka mogą złagodzić dostępne w aptekach ziołowe środki dostępne bez recepty. Preparaty ziołowe dostępne są w postaci tabletek na ból żołądka, naparów czy herbat. Okazuje się, że w dolegliwościach bólowych żołądka pomocnych jest wiele ziół. W tym znaczeniu złagodzić ból żołądka pomoże:

  • rumianek, który wykazuje właściwości rozkurczające i działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, a dodatkowo nie tylko łagodzi ból, ale jednocześnie wspomaga procesy trawienne układu pokarmowego,
  • siemię lniane ze względu na to, że jest oleiste, niejako powleka śluzem cały układ pokarmowy, uszczelniając ścianki żołądka,
  • nagietek ze względu na to, że zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, doskonale sprawdzi się w problemach bólowych związanych z niestrawnością i przejedzeniem, a dodatkowo stosowany może być również w przypadku skurcze żołądka,
  • lukrecja gładka jest skutecznym preparatem ziołowym, który wykazuje korzystne działanie na ból żołądka wynikające z nieżytu lub wrzodów,
  • liście babki zwyczajnej poprawiają wydzielanie soków trawiennych, a dodatkowo pokrywają śluzem układ pokarmowy,
  • melisa o właściwościach rozkurczających,
  • aloes działa profilaktycznie i leczniczo w przypadku nadkwasoty żołądka.

Ponadto korzystne działanie wykazuje dziurawiec, mięta pieprzowa, a także korzeń kozłka lekarskiego.

Jakie leki na ból żołądka?

Jak zmniejszyć ból żołądka? Leczenie bólu żołądka uzależnione jest przede wszystkim od przyczyny dolegliwości. Z tego względu podstawową kwestią jest rozpoznanie i diagnostyka oraz przeprowadzenie odpowiednich badań, co pozwoli na wdrożenie odpowiedniej terapii, która może polegać na wprowadzeniu odpowiedniej diety, domowych sposobów lub farmaceutyków. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków na ból żołądka zarówno dostępnych na receptę, jak i bez recepty. Wykazują one przede wszystkim działanie rozkurczowe oraz usprawniające pracę żołądka i przemieszczanie się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym. W przypadku ostrego, mocnego bólu żołądka uśmierzyć dolegliwości pozwolą leki przeciwbólowe. Należy wskazać, że leki na ból żołądka dostępne bez recepty są bezpieczne dla żołądka, ale przy przedłużających się dolegliwościach, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub gastroenterologiem. Gdyż leki przeciwbólowe na wrzody żołądka czy inne poważne dolegliwości powinny być przepisywane przez lekarza i stosowane zgonie z zaleceniami. Niekiedy dolegliwości mogą wynikać z nieprawidłowej pracy trzustki. W takim przypadku lekarz ustala, co na ból trzustki będzie najlepsze.

Domowe sposoby na ból żołądka

Ból żołądka spowodowany ciężkostrawną dietą czy spożyciem nieodpowiednich produktów można łagodzić poprzez wprowadzenie lekkostrawnej diety. Należy wówczas zrezygnować z tłustych, smażonych i pikantnych potraw oraz mocnej herbaty i napojów gazowanych. Dodatkowo warto sięgnąć po ziołowe herbaty i pić duże ilości wody. Dolegliwości można również złagodzić, stosując gorące okłady, a także delikatne masaże brzucha. Skutecznym, domowym sposobem na ból żołądka jest również mięta. Okazuje się bowiem, że napary z mięty pomogą złagodzić dolegliwości związane z bólem żołądka i brzucha, a dodatkowo korzystnie wpływają na problemy z niestrawnością oraz trawieniem. Dodatkowo można zastosować krople miętowe na ból żołądka.

Ból żołądka może pojawić się niespodziewanie, dlatego warto mieć przy sobie środki łagodzące dolegliwości. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na nieprzyjemne dolegliwości i mieć leki przeciwbólowe w bagażu podręcznym, kiedy czeka nas dłuższa podróż. Należy jednak wskazać, że trzeba zachować dużą ostrożność w stosowaniu środków farmaceutycznych, by nie doszło do przedawkowania leków. Dodatkowo leków nie należy łączyć z napojami wysokoprocentowymi (paracetamol a alkohol). Jednak warto mieć przy sobie leki przeciwbólowe, które są pomocne w doraźnym uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia i pomogą między innymi w łagodzeniu bólu nerek.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Kaczka, A., Małecka-Panas, E. (2011). Bóle brzucha. Pediatr Med Rodz 2011, 7 (1), p. 9-16.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację