Żelazo na receptę

Osoby borykające się z niedoborem żelaza powinny nie tylko uzupełnić swoją dietę w produkty bogate w ten składnik, ale też wprowadzić odpowiednią suplementację. Najskuteczniejszymi środkami w walce z niedoborami żelaza są środki przepisywane na receptę. Niestety dziś dostęp do lekarzy rodzinnych jest utrudniony, a ponadto czas oczekiwania jest długi, dlatego warto skorzystać z możliwości zamówienia recepty online. Żelazo na receptę można wykupić po wcześniejszym zamówieniu recepty na e-recepta.net. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę pierwsze trzy litery nazwy leku, wypełnić formularz wywiadu medycznego, a następnie opłacić konsultację. Kod potrzebny do wykupienia recepty zostanie wysłany drogą mailową lub na wskazany adres mailowy.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki leków

Jaka jest norma żelaza we krwi?

Stężenie żelaza we krwi (według normy) w przypadku kobiet i mężczyzn się różni. U kobiet powinno ono wynosić od 11,1 do 30,1 µmol/l (60–170 µg/dl), natomiast u mężczyzn 17,7–35,9 µmol/l (90–200 µg/dl).

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na żelazo?

Dzienne zapotrzebowanie mężczyzn na żelazo wynosi 10 mg, natomiast w przypadku kobiet 20 mg (w okresie ciąży i karmienia ok. 30 mg).

żelazo na receptę

Źródła żelaza w diecie

Żelazo występuje w pożywieniu pod dwiema postaciami: hemowej (produkty zwierzęce) i niehemowej (produkty roślinne). Organizm znacznie łatwiej i więcej przyswaja żelaza ze źródeł zwierzęcych, dlatego na niedobór tego składnika bardzo często cierpią wegetarianie. By uzupełnić dietę w żelazo, należy spożywać dużo mięsa (wołowe i wieprzowe), jaj, ryb, ale też produktów roślinnych, takich jak owoce strączkowe, szczaw, morele czy pestki dyni i słonecznika.

Żelazo na receptę – najpopularniejszy lek

Dieta uboga w żelazo, jak ma to miejsce w przypadku wegetarianizmu, może powodować, że w organizmie zacznie bardzo szybko brakować tego składnika, co jest odczuwalne. Do objawów niedoboru można zaliczyć zmęczenie, szorstkość skóry, zajady w kącikach ust, bladość śluzówek i spojówek oraz łamliwość włosów i paznokci. Rozwiązaniem tych problemów może być suplementacja żelazem na receptę. Najczęściej przepisywanym lekiem jest Tardyferon. Substancją czynną preparatu jest siarczan żelaza. Tabletki mają specjalną konstrukcję, dzięki czemu powoli uwalniają jony żelaza, a to zapobiega występowaniu działań niepożądanych.

Tardyferon stosowany jest w przypadku:

Najpopularniejsze leki na niski poziom żelaza:

Brakuje jakiegoś leku?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki