Lek Ilość opakowań  
Brak wybranego leku
Dodaj lek

Podsumowanie

Razem: 59,00 zł
Suma 59,00 zł
Przejdź dalej

E recepta

Już kilka lat temu pojawiły się recepty online, które wykorzystywane były równolegle do wersji papierowej. Od 8 stycznia 2020 roku e-recepta stała się obowiązkowym dokumentem, który wystawia lekarz w trakcie lub po wizycie pacjenta. Recepty online mogą być wystawiane nie tylko w trakcie stacjonarnej wizyty u lekarza. Możliwa jest także teleporada lub internetowa konsultacja lekarska, z której możecie skorzystać w naszym portalu. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem o tym, czym jest e-recepta, co na niej się znajduje i jak można ją zrealizować.

Czym jest recepta online?

Nazwa e-recepta odnosi się do systemu informatycznego, którego zadaniem jest ułatwienie życia pacjentom i lekarzom. E-recepty ułatwiają zakup leków oraz docelowo mają zapobiegać powstawaniu i realizacji recept sfałszowanych. Pod względem działania nowa e-recepta jest bardzo zbliżona do starszej, papierowej wersji. Różnica polega na tym, że proces jej wystawiania i realizacji (od wspomnianego 8 stycznia 2020 roku), odbywa się w stu procentach w przestrzeni internetowej.

Co znajduje się na e-recepcie?

Tak jak wspomnieliśmy, e-recepta online to elektroniczny odpowiednik dotychczasowej recepty w postaci papierowej. W e-recepcie znajdują się następujące informacje:

 • dane pacjenta (dane osobowe, numer pesel);
 • dane osoby, która wystawia receptę;
 • miejsce wystawienia e-recepty;
 • daty wystawienia i ważności recepty;
 • informacje o lekach (w tym m.in. przepisany lek, ilość opakowań leku, dawkę i postać leku, a także sposób jego dawkowania);
 • czterocyfrowy kod recepty.

Jak wygląda proces wystawiania e-recepty?

Z perspektywy lekarzy i pacjentów proces wystawiania wystawienia e-recept jest bardzo prosty i intuicyjny. W skrócie odbywa się to według poniższego schematu:

 1. Odbywa się konsultacja lekarska przeprowadzona przez lekarza stacjonarnie lub na odległość;
 2. Po przeprowadzeniu badania lekarz wystawia receptę w formie elektronicznej;
 3. Pacjent otrzymuje dedykowaną wiadomość SMS, w której znajduje się kod czterocyfrowy, a także wiadomość e-mail w formacie PDF z kodem QR lub tradycyjny wydruk;
 4. Pacjent może zrealizować e-receptę w różnych aptekach w zależności od swojej potrzeby.

Internetowe Konto Pacjenta - co to?

Szczegółowe informacje dotyczące stanu zdrowia oraz historii leczenia pacjenta znajdują się w Internetowym Koncie Pacjenta (w skrócie IKP). IKP to bezpłatna aplikacja przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Konto pacjenta tworzy się w wyniku rejestracji. Następnie logowanie się do IKP możliwe jest za pomocą profilu zaufanego lub też dowodu osobistego z elektroniczną warstwą. Alternatywą pozostaje logowanie się za pomocą internetowego konta bankowego w wybranych bankach.

Co znajdziecie w Internetowym Koncie Pacjenta?

W IKP macie dostęp do całej historii swojego leczenia, a także możecie sprawdzić elektroniczne recepty. Do najważniejszych funkcjonalności aplikacji rządowej należą:

 • możliwość wykupienia leków z e-recepty online w dowolnej aptece;
 • opcja zamówienia e-recepty na leki stałe;
 • możliwość udostępnienia informacji o stanie zdrowia dla lekarza lub bliskiej osoby;
 • pełna kontrola nad historią medyczną dzieci, nim nie ukończą 18. roku życia;
 • odbiór e-recepty bez wychodzenia z domu. E-recepta online wystawiona może być m.in. na choroby przewlekłe, a wcześniej musi się odbyć konsultacja lekarska z lekarzem;
 • odbieranie e-skierowania na badania;
 • możliwość złożenia wniosku o EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego);
 • zmiana pielęgniarki lub lekarza pierwszego kontaktu;
 • możliwość uzyskania informacji o kwarantannie oraz pobrania Unijnego Certyfikatu COVID;
 • dostęp do e-zwolnień pacjenta;
 • dostęp do wskazań medycznych i zaleceń przygotowanych przez lekarzy.


W IKP zweryfikujecie także sposób zażywania leków oraz ilość leku potrzebną do zwalczenia choroby. E-receptę pacjent może zrealizować w każdej aptece. Dużym ułatwieniem jest to, że w IKP możesz sprawdzić e-receptę w dowolnym momencie. Zgubienie tradycyjnej recepty mogłoby skutkować ponownym kontaktem z lekarzem i koniecznością wystawienia kolejnego dokumentu.

Obecnie lekarze wystawiają e-receptę online, do której dostęp jest ciągły. Wystarczy wejść na swoje konto pacjenta i zweryfikować, co lekarze przepisali na wybranej e-recepcie. Z e-receptą nie musicie martwić się o to, że ona gdzieś się Wam zawieruszy.

Jak wykupić leki?

Zakup leków w aptece jest bardzo prosty. E-receptę można zrealizować na trzy różne sposoby. Jednym z nich jest podanie farmaceucie numeru PESEL oraz czterocyfrowego kodu z wiadomości SMS.

E-receptę można zrealizować także przez podanie pliku PDF z kodem, który następnie farmaceuta skanuje, aby zweryfikować poprawność e-recepty i na jej podstawie wybrać przepisane leki.

Trzecim sposobem jest okazanie wydruku informacyjnego w wersji papierowej z numerem PESEL, który wystawił lekarz.

Każdy z tych sposobów jest bardzo szybki oraz pozwala na pełną kontrolę realizacji recepty, a także tego, czy pacjent zakupił potrzebne leki. Pod tym kątem e-recepta jest dużo bardziej praktyczna niż dotychczasowa tradycyjna recepta. Stosowanie e-recept wpłynęło korzystnie na jakość oraz czas obsługi pacjentów.

Czy recepta przez internet może być zrealizowana przez inną osobę?

Atutem e-recept jest to, że mogą być zrealizowane nie tylko przez osobę chorą, ale także przez jej bliskich. To duże ułatwienie, dzięki któremu rodzina może skutecznie pomóc osobom starszym w zakupie wyrobów medycznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli chcecie wykupić leki w imieniu innej osoby, to niezbędne jest podanie numeru PESEL pacjenta, na którego wystawiona jest e-recepta. Dzięki temu schorowane osoby mogą otrzymać lek, bez wychodzenia z domu.

Gdzie kupić leki?

E-receptę z powodzeniem można zrealizować w dowolnej aptece w całej Polsce. Obecnie apteki mają obowiązek przygotowania swojego systemu sprzedaży do realizacji e-recepty w postaci elektronicznej.

Pacjenci lub ich osoby bliskie muszą pamiętać o tym, że wszystkie opakowania konkretnego leku należy wykupić w jednej aptece. Jeżeli kupi się tylko część tego samego leku, to niemożliwy będzie zakup pozostałej części w innej placówce. Jedyną opcją pozostaje wówczas powrót do danej apteki i dokupienie reszty leku przepisanego na e-recepcie.

W określonych przypadkach może to być pewne utrudnienie, zwłaszcza gdy zakup leków odbywa się poza miejscowością zamieszkania danej osoby. Jeżeli w aptece dany lek nie jest dostępny w pełnej dawce, to warto wstrzymać się z zakupem i znaleźć inną placówkę.

Kto może wystawiać recepty online?

Obowiązek wystawiania recepty przez internet spoczywa na tych samych osobach, które posiadają uprawnienia do wystawiania recept papierowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami do grona osób, które mają uprawnienia do wystawienia recept zaliczają się:

 • lekarze;
 • pielęgniarki;
 • lekarze dentyści;
 • starsi felczerzy i felczerzy;
 • położne.

Recepty przez internet w trakcie konsultacji medycznej

Dużym atutem nowoczesnego systemy recept jest to, że mogą być wystawiane jednakowo w stacjonarnej przychodni oraz podczas internetowej konsultacji medycznej lub teleporady. Konsultacja lekarska na odległość zyskała na znaczeniu zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa, gdzie ograniczony został dostęp do lekarzy oraz wprowadzono obostrzenia w zakresie przemieszczania się ludzi.

Konsultacja lekarska polega na pełnym wywiadzie z pacjentem i może być prowadzona zarówno jako kontynuacja stałego leczenia oraz jako diagnozowanie nowych zachorowań. Kluczowe jest to, by pacjent skrupulatnie odpowiadał na pytania dotyczące swojego stanu zdrowia oraz przebiegu choroby. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to konsultacja zakończy się wystawieniem e-recepty, którą następnie wystarczy zrealizować w wybranej aptece.

Czy e-recepta ma jakieś wady?

Obecne realia sprawiają, że pojawienie się takiego systemu jak e-recepta było nieuchronne. To efekt postępu technologicznego oraz ułatwiania funkcjonowania ludziom. Wydaje się, że e-recepta nie powinna mieć żadnych wad, jednak są głosy, które na nie wskazują. Przede wszystkim z e-receptą największe problemy mieli starsi lekarze, którzy nie są zaawansowani technologicznie.

Ostatnie kilkanaście miesięcy sprawiło jednak, że dość szybko musieli się przestawić na nowy sposób wystawiania recept. Wydaje się nam, że okres największych trudności został pokonany i obecnie z e-receptą lekarze nie powinni już mieć problemów.

Na początku 2020 roku nie wszystkie przychodnie były przygotowane technologicznie i osobowo do płynnego wprowadzenia nowego systemu i zdarzały się problemy, gdy nieprzeszkolone osoby chciały wystawić receptę. E-recepty są jednak dość intuicyjne i odpowiednie szkolenia sprawiły, że obecnie ten problem został rozwiązany.

Ciekawostki o e-recepcie

Recepta przez internet posiada określone cechy. Co warto wiedzieć o e-recepcie?

 • Recepta zbiorcza to dokument, na którym lekarz może wpisać 5 leków. Na jednej e-recepcie może znajdować się tylko jeden lek;
 • Dokument jest niezniszczalny;
 • Błędy mogą poprawiać farmaceuci;
 • Przy chorobach przewlekłych lekarz może wystawić receptę ważną rok;
 • Uniwersalna recepta. E-recepta pozwala na zakup tańszych zamienników.

Skorzystaj z konsultacji online i otrzymaj e-receptę

Jeżeli zmagasz się z chorobą lub potrzebujesz leków, to zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej online. W jej trakcie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, a na koniec wystawi e-receptę na potrzebne Ci leki. To tanie i szybkie rozwiązanie, dzięki któremu szybciej wrócisz do zdrowia. Nasze usługi cechują się profesjonalizmem i dbałością o dobro i komfort pacjentów.