Lek na cholesterol na receptę

Przyjmowanie na stałe leków na cholesterol wiąże się z regularnymi wizytami w gabinecie lekarskim w celu wystawienia recepty. Niestety dziś dostęp do lekarza rodzinnego bardzo często jest utrudniony lub czas oczekiwania na wizytę jest długi. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zamówienie recepty przez internet za pośrednictwem portalu e-recepta.net. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejce, a wszystko można załatwić w zaciszu własnego domu lub wszędzie tam, gdzie jest dostęp do internetu. Jeśli więc potrzebujesz leków na cholesterol na receptę, skorzystaj z takiej możliwości na naszej stronie!

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki leków

Leki na cholesterol na receptę – rodzaje

Lekarze najczęściej przepisują na podwyższony cholesterol statyny. Są to inhibitory reduktazy HMG-CoA, które mają dwa zadania. Przede wszystkim zmniejszają ilość lipidów oraz trójglicerydów we krwi. Ponadto zatrzymują procesy zapalne w ustroju. W Polsce stosowane są m.in. takie statyny jak: atorwastatyna, lowastatyna czy simwastatyna.
Leczenie wysokiego poziomu cholesterolu wspomnianymi lekami nie zawsze daje zadowalające efekty. U pacjentów cholesterol może spadać w zbyt wolnym, niezadowalającym tempie. W tego typu przypadkach można zastosować dodatkowe leczenie lekiem najnowszej generacji, w której substancją czynną jest ewolokumab. Jest to lek aplikowany za pomocą zastrzyków, jednak nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jego cena jest stosunkowo wysoka, dlatego niewiele osób decyduje się na tę metodę leczenia.

Kolejnym lekiem na cholesterol na receptę są środki, w których są fibraty. Odpowiadają one za większe stężenie HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu. Wysoki poziom HDL zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Fibraty obniżają poziom trójglicerydów.

leki na cholesterol na receptę

Jakie mogą być skutki uboczne stosowanie leków na cholesterol na receptę?

Podobnie jak inne środki farmakologiczne, także leki na cholesterol mogą wywoływać efekty uboczne. Pacjenci przyjmujący leki receptę mogą skarżyć się na ogólne osłabienie. Statyny mogą powodować ciągłe poczucie zmęczenia. U części pacjentów odnotowuje się tzw. miopatię, która objawia się zaburzeniem funkcjonowania komórek mięśniowych, co prowadzi do nagłego tracenia siły.

Najpopularniejsze leki na cholesterol:

Brakuje jakiegoś leku?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki