Najpopularniejsze leki na otyłość

kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Otyłość
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest otyłość?

Otyłość to schorzenie, które polega na nadmiernej wadze pacjenta. U osób dorosłych diagnozowana jest na podstawie parametrów wskaźnika BMI (Body Mass Index), który służy do oceny masy ciała pacjenta. Przeliczenia dokonuje się na podstawie podzielenia wagi pacjenta w kilogramach przez jego wzrost podany w metrach, który podniesiono do kwadratu. Wynik końcowy wskazuje na to, że wskaźnik BMI jest prawidłowy, czy też nieprawidłowy. Wskaźnik przekraczający 29,9 kg / m2 to otyłość. Wskaźnik oscylujący w granicach 24,9-29,9 kg / m2 to nadwaga. Warto zapamiętać te dane, ponieważ pomogą w rozróżnieniu i zdiagnozowaniu nadwagi i otyłości.

Problem otyłości u dzieci

Oczywiście problem otyłości może dotyczyć również dzieci. Wówczas do oceny prawidłowej masy ciała wykorzystuje się tzw. siatkę centylową. Dzięki niej można sprawdzić, jakie BMI ma dziecko i czy mieści się w odpowiednich przedziałach.

Rodzaje otyłości

W medycynie wyróżnia się kilka rodzajów otyłości. Są to:

  • otyłość umiarkowana (BMI 30-35);
  • otyłość znacząca (BMI 35-40);
  • otyłość stanowiąca poważne ryzyko (gdy BMI przekracza 40).

Co jeszcze wpływa na klasyfikację choroby takiej jak otyłość? Przyczyny i jej charakter. Wówczas diagnozowane są:

  • otyłość pierwotna (odpowiadają za nią przede wszystkim czynniki środowiskowe);
  • otyłość wtórna (związana z zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego);
  • otyłość dziecięca;
  • otyłość brzuszna.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie są przyczyny otyłości?

Współczesna medycyny wyróżnia kilka podstawowych przyczyn otyłości u dzieci i osób dorosłych. Sama choroba objawia się tym, że w organizmie człowieka gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej, która zwiększa masę ciała, a także wpływa na jego estetykę, większe obciążenie narządów wewnętrznych człowieka, obniżenie poczucia jego własnej wartości, a także sprawności. Otyłość stanowiąca poważne ryzyko jest czasami traktowana po macoszemu lub spotyka się z powszechną akceptacją, co powoduje duże zagrożenie dla komfortu życia i zdrowia pacjentów.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Wpływ na występowanie otyłości ma nasz styl życia, w tym przede wszystkim zła dieta. Wśród nieprawidłowych nawyków żywieniowych wymienia się spożywanie wysoce przetworzonych pokarmów o dużej zawartości tłuszczu, cukru i szkodliwych substancji. Jeżeli w naszej diecie uwzględniamy więcej kalorii, niż realnie potrzebuje nasz organizm do funkcjonowania, to automatycznie nadmiar masy ciała będzie się odkładał. Bez dwóch zdań dieta, w tym spożywanie pokarmów przetworzonych i fast foodów wpływają na zwiększenie ryzyka otyłości. Podstawą leczenia otyłości jest zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia.

Otyłość w wieku dziecięcych zwiększa ryzyko problemu w przyszłości

Lekarze zwracają uwagę na to, że większe ryzyko borykania się z otyłością wzrasta u osób, które jako dzieci były otyłe. Choć rodzice cieszą się, że ich maluchy dobrze wyglądają, to jednak może to negatywnie wpływać na ich rozwój. Choć nie jest to jeszcze w stu procentach udowodnione, to wydaje się, że nadmiar tkanki tłuszczowej w dzieciństwie sprawia, że w organizmie namnażają się adipocyty (komórki tłuszczowe) i jest to proces nieodwracalny.

Brak aktywności fizycznej

Kolejnym powodem, dla którego w organizmie gromadzą się zbędne kilogramy, jest brak aktywności fizycznej. Profilaktyka otyłości polega na wprowadzeniu do swojego stylu życia wysiłku fizycznego i regularnych ćwiczeń. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, gdy pacjent prowadzi siedzący tryb życia, np. wolny czas spędza przed telewizorem, a w pracy za biurkiem. Wielu lekarzy zwraca uwagę na to, że leczenie otyłości powinno się rozpocząć do zmiany stylu życia. Dopiero wtedy leczenie farmakologiczne preparatami dostępnymi na receptę będzie skuteczne. Medykamenty wykorzystywane w leczeniu otyłości dostępne są na receptę, którą otrzymasz w trakcie usługi recepty online na naszym portalu.

Predyspozycje genetyczne

Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne. Tu zwraca się uwagę przede wszystkim na uszkodzenia funkcji pojedynczego genu FTO, który odpowiada za wzrost ryzyka zachorowania na otyłość. Dzięki niemu dużo łatwiej w organizmie ludzkim odkłada się tkanka tłuszczowa. Wpływ na występowanie otyłości ma także zaburzone funkcjonowanie innych genów, dlatego warto przeprowadzać dokładne badania. Odpowiednie uwarunkowania genetyczne i psychospołeczne ułatwiają odkładanie się tłuszczów w tkance tłuszczowej.

Choroby współtowarzyszące

Otyłość u pacjenta może być efektem borykania się z innymi chorobami współtowarzyszącymi. Przyczyną otyłości mogą być takie choroby jak: niedoczynność tarczycy, zespół i choroba Cushinga, czy też zespół policystycznych jajników.

Czynniki środowiskowe

Jako dość popularną przyczynę otyłości poddaje się czynniki środowiskowe. Jeżeli badamy ten aspekt, to najczęściej czynniki środowiskowe wiążą się z niskim poziomem wykształcenia rodziców, niską świadomością w zakresie zdrowia, niskim statusem społecznym, czy też łatwym dostępem do fast foodów i żywności wysoce przetworzonej. Czynnikiem wspierającym odkładanie się tkanki tłuszczowej są także uwarunkowania psychospołeczne, czy też nadmierny stres. Zwłaszcza w przypadku tego drugiego często objawem jest zajadanie stresów w życiu prywatnym lub zawodowym. Wówczas trudno pacjentom kontrolować kaloryczność i wartość odżywczą spożywanych posiłków.

Powikłania otyłości

Nieleczenie lub nieprawidłowe leczenie schorzenia może prowadzić do groźnych powikłań otyłości. Gdy zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie wzrasta, to w przeważającej ilości przypadków jest to powód do niepokoju. Wzrost masy ciała wpływa negatywnie na obciążenie stawów w organizmie, a także na poczucie pewności siebie pacjenta. Ponadto w skrajnych przypadkach otyłość może zmienić się w chorobę przewlekłą, która doprowadzi do innych chorób. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

Powikłania mogą mieć opłakane skutki, dlatego leczenie nadwagi warto zacząć jak najszybciej. Niezbędne jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmiana nawyków żywieniowych. Nieprawidłowe odżywianie sprzyja powstawaniu otyłości. Poza zmianą stylu życia, w leczeniu nadwagi wykorzystuje się preparaty medyczne. Dobrze dobrany lek na receptę wspomaga proces odchudzania oraz stabilizuje prawidłową masę ciała. Preparaty dostępne na receptę możesz otrzymać w trakcie recepty online w naszym serwisie. E-receptę dostaniesz w formie elektronicznej i zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece.

Na czym polega leczenie otyłości?

Leczenie otyłości polega przede wszystkim na połączeniu profilaktyki, zmiany stylu życia i farmakoterapii. Na samym początku stosuje się leczenie zachowawcze, w ramach którego zwiększana jest stopniowo aktywność fizyczna oraz zmianie ulegają nawyki żywieniowe pacjenta. Regularnie sprawdzane są postępy w leczeniu, w tym wskaźnik masy ciała, pomiar obwodu talii, czy też sprawdzanie nadmiaru kilogramów w postaci tkanki tłuszczowej. Jeżeli widać zauważalną poprawę i pacjent skutecznie redukuje swoją wagę, to leki mogą nie być potrzebne. W innych przypadkach wdraża się leki.

Otyłość - jakie leki na receptę?

W Polsce stosuje się przede wszystkim trzy preparaty wspomagające odchudzanie i redukowanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Są to leki: Mysimba, Saxenda i Xenical. Wszystkie one mogą być przepisywane przez lekarza oraz przyjmowane pod jego kontrolą. Otyłość jako choroba cywilizacyjna może być bardzo trudna w leczeniu, dlatego im szybciej skontaktujesz się z lekarzem, tym lepiej.

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na to, że osoby o prawidłowej masie ciała żyją znacznie dłużej i cieszą się większą radością z codzienności. To sprawia, że jeżeli profilaktyka nie pomaga, to warto wesprzeć swoje leczenie medykamentami. Wszystkie wspomniane preparaty wspomagają spadek masy ciała oraz oddziałują na ośrodek nerwowy człowieka, dzięki czemu ten nie czuje głodu. Pomaga to w kontrolowaniu swojej diety, a także unikaniu posiłków o wysokiej kaloryczności.

Mysimba

Dzięki lekowi Mysimba można znacznie ograniczyć ilość spożywanego pokarmu. Lek oddziałuje na tzw. układ nagrody w mózgu, dzięki czemu jedzenie nie daje już nam takiej przyjemności. To skuteczne rozwiązanie m.in. w przypadku zajadania stresu, czy też osób, którym jedzenie sprawia czystą przyjemność, dlatego nie są w stanie nad nim zapanować. Osłabienie ośrodka głodu pomaga walczyć z otyłością oraz hamuje wchłanianie tłuszczów do organizmu. Lek wystawiany jest na e-receptą podczas usługi recepty online w naszym portalu E-recepta.net.

Saxenda

Działanie tego leku polega na opóźnianiu opróżniania się żołądka, dzięki czemu pacjent dłużej jest nasycony. W ten sposób spada poczucie głodu i przyjmuje się mniej pokarmu. Lek dostępny jest w formie zastrzyków. Saxenda również wystawiana jest w trakcie konsultacji medycznych online w naszym portalu.

Xenical

Ostatnim z leków na receptę przyjmowanych w Polsce jest Xenical. Jego działanie jest nieco inne. Odpowiada za rozbijanie tłuszczów na mniejsze elementy w naszym rorganizmie, dzięki czemu energia z nich jest szybciej przyswajana, a same tłuszcze spalane. Preparat można otrzymać w trakcie recepty online.

Każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu, dlatego niezbędne jest obserwowanie objawów oraz pozostawanie w kontakcie z lekarzem prowadzącym.