Leki uspokajające na receptę a depresja

Jeśli od dłuższego czasu odczuwasz wyraźnie obniżenie nastroju, masz mniej energii niż wcześniej, czujesz chroniczne zmęczenie istnieje duże niebezpieczeństwo, że dopadła Cię depresja. Możesz dodatkowo odczuwać lęk niewiadomego pochodzenia, drażliwość, niską samoocenę. Do objawów depresji należy też zaliczyć problemy z funkcjonowaniem organizmu, czyli zaburzenia odżywiania, kłopoty ze snem czy współżyciem seksualnym. Być może w tej sytuacji konieczne będzie leczenie farmakologiczne. W zależności od rodzaju depresji i indywidualnych objawów, lekarz może przepisać leki poprawiające samopoczucie lub leki uspokajające na receptę (w przypadku poczucia lęku).

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki leków

Leki uspokajające na receptę a depresja

Jakie są najskuteczniejsze leki na depresję?

Dużą skutecznością (od 50 do 70%) charakteryzują się leki, które wpływają na poziom neuroprzekaźników, które odpowiadają za samopoczucie i życiową energię, takie jak:

Środki farmakologiczne wykazują działania antydepresyjne, a ponadto wpływają na zanik lęków, zmniejszają napięcie nerwowe, a nawet ułatwiają zasypianie. Oczywiście ich skuteczność jest zależna od indywidualnych predyspozycji osobowościowych pacjenta (typ osobowości, stan zdrowia) oraz rodzaju zaburzeń depresyjnych i stopniem zaawansowania choroby.

Leki na uspokojenie na receptę – jak działają?

Głównym zadaniem leków na uspokojenie na receptę jest stworzenie tzw. rozprężenia psychowegetatywnego. Co to oznacza? Dochodzi do zmniejszenia napięcia psychicznego, znika niepokój i lęk, znikają problemy ze snem. Osoba, która zażyła środki na uspokojenie, zaczyna odczuwać spokój, równowagę emocjonalną, czuje się lepiej pod kątem psychicznym. Należy jeszcze zaznaczyć, że tego typu leki nie wpływają negatywnie na zdolność myślenia i sprawność umysłu, zatem pozwalają prawidłowo funkcjonować w życiu prywatnym i służbowym.

Tabletki na uspokojenie na receptę – benzodiazepiny

Głównym składnikiem leków na uspokojenie wydawanych na receptę są benzodiazepiny i ich pochodne (diazepam, oksazepam, bromazepam, alprazolam, chlordiazepoksyd, klorazepan, lorazepam). Benzodiazepiny działają hamująco na struktury ośrodkowego układu nerwowego, które odpowiadają za regulację czynności emocjonalnych. Ich zadaniem jest działanie objawowe. Tabletki bardzo szybko się wchłaniają, przynosząc niemal natychmiastowe efekty. Z uwagi na to, iż bardzo szybko mogą doprowadzić do uzależnienia, ich przyjmowanie musi być ściśle kontrolowane przez lekarza.

Lek na uspokojenie – hydroksyzyna

Kolejnym lekiem na uspokojenie jest hydroksyzyna, która hamuje pewne funkcje mózgu odpowiadające za stres, niepokój i lęk. Stosuje się ją w przypadku zaburzeń równowagi emocjonalnej czy nadpobudliwości. Stosowana jest również jako lek uspokajający dla dzieci. Może powodować senność, suchość w jamie ustnej. Rzadziej zdarzają się przypadki takich skutków ubocznych jak bóle i zawroty głowy, zatrzymanie moczu czy zaburzenia akomodacji oczu.

Jak otrzymać receptę na leki uspokajające?

By otrzymać receptę na leki uspokajające, nie trzeba już udawać się gabinetu lekarskiego. Dziś można otrzymać receptę online za pomocą naszego serwisu e-recepta.net. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać nazwę leku (wymagane są przynajmniej trzy pierwsze litery), wypełnić formularz wywiadu medycznego, w którym należy dokładnie opisać swoje objawy chorobowe, a następnie opłacić konsultację online. Jeśli lekarz uzna, że wystawienie recepty jest zasadne, kod potrzebny do wykupienia recepty zostanie wysłany drogą mailową lub na wskazany numer telefonu. Czas potrzebny na wystawienie recepty to zazwyczaj kilkanaście minut (tylko w nielicznych przypadkach i w godzinach od 20:00 do 8:00 może się wydłużyć do 24 godzin).

Najpopularniejsze leki na depresję:

Brakuje jakiegoś leku?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki