Przyczyny bezsenności, czyli dlaczego nie mogę zasnąć?

Bezsenność to stan, który może mieć różne podłoże. Higiena snu jest niezwykle ważna i wpływa znacząco na funkcjonowanie każdego człowieka. Bezsenność przewlekłą należy koniecznie leczyć z pomocą specjalisty. Problemy ze snem mogą bowiem powodować różnego rodzaju choroby, a także znacząco obciążyć zdrowie psychiczne.

Objawy bezsenności

Bezsenność to stan, w którym chorzy mają problem z zasypianiem, a także utrzymaniem snu przez całą noc. To również zbyt wczesne budzenie się lub sen, który nie daje wcale odpoczynku, gdyż jest po prostu złej jakości. Objawy takie są zazwyczaj na tyle uciążliwe, że wpływają na pogorszenia samopoczucia, a także nadmierną senność w ciągu dnia. Aby jednak były traktowane jako bezsenność, muszą trwać przynajmniej przez miesiąc – trzy lub więcej razy w tygodniu.

Kiedy mówimy o bezsenności?

O przewlekłej bezsenności mówimy zatem wtedy, gdy czas występowania objawów jest odpowiednio długi. Powinny pojawiać się również problemy w utrzymaniu snu, które odnotowuje się cyklicznie. Diagnostyka bezsenności opiera się również o sprawdzenie, w jakim stopniu objawy wpływają na higienę snu oraz codzienne funkcjonowanie. Rozpoznanie stanu bezsenności nie musi być wcale oparte o specjalistyczne badania – w wielu przypadkach diagnozę postawić można jedynie na podstawie wywiadu z pacjentem.

Bezsenność a trwanie snu

Wydłużenie okresu zasypiania, które występuje wówczas, gdy stwierdzona jest bezsenność, często opisywane jest jako trudności z zasypianiem. Latencja snu trwa wówczas ponad czterdzieści pięć minut. W diagnozie bierze się pod uwagę również wybudzenia w ciągu nocy. Łączny czas takich czynności przy bezsenności wynosi ponad trzydzieści minut w czasie jednego snu.

Istotny jest również całkowity czas snu. Zdrowy sen powinien trwać powyżej 6,5 godziny. Organizm ludzki uznaje za zbyt krótki sen taki, który trwa poniżej 6 godzin. Nie dotyczy to jednak osób, które mają zwyczajnie małą potrzebę snu, a krótki sen nie wpływa negatywnie na ich codzienne funkcjonowanie.

Bezsenność – przyczyny

Bezsenność charakteryzuje się także różnym czasem występowania. Istnieje kilka rodzajów zaburzeń snu, które klasyfikuje się według rozmaitych czynników.

Klasyfikacja według DSM-IV

Klasyfikacja według DSM-IV wymienia dwa głównie rodzaje takiego schorzenia. Bezsenność pierwotna to zaburzenie, które występuje samoistnie; bezsenność wtórna natomiast towarzyszy innym chorobom, która wywołuje symptomy związane z zaburzeniami snu.

Podział według chorób towarzyszących

Istnieje również klasyfikacja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, która bezsenność dzieli na nieorganiczną oraz organiczną. Bezsenność organiczna może mieć związek z chorobami układu nerwowego lub somatycznymi; nieorganiczna ma związek z jakimiś innymi schorzeniami.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Rozróżnienie bezsenności

Najczęściej występującą kwalifikacją, według której określa się zaburzenia snu, to ta według czasu trwania objawów. Może na przykład pojawić się bezsenność przygodna, która trwa do kilku dni, a także bezsenność krótkotrwała, która może występować nawet do czterech tygodni. Bezsenność tego typu spowodowana jest najczęściej stresującymi sytuacjami. Mogą ją wywoływać problemy zawodowe, jak również różne aspekty związane ze zmianą trybu życia. Przyczyną bezsenności krótkotrwałej mogą być także choroby somatyczne, które powodują ból czy dyskomfort, uniemożliwiające spokojny sen.

Drugim rodzajem schorzenia jest bezsenność przewlekła. Czas trwania objawów wynosi wówczas powyżej miesiąca. Często występują z nią równocześnie zaburzenia psychiczne – zazwyczaj depresja bądź zaburzenia lękowe. Może być spowodowana również chorobami somatycznymi – na przykład zaburzeniami hormonalnymi, na które przyjmuje się doustne leki antykoncepcyjne bądź inne specyfiki. Bezsenność tego typu może pojawić się również w związku z przewlekłymi stanami zapalnymi, które wiążą się z dolegliwościami bólowymi. Powodem długotrwałych zaburzeń snu może być również nadczynność tarczycy albo różnego rodzaju uzależnienia – na przykład od alkoholu czy nikotyny.

Zaburzenia snu – częstość występowania

Bezsenność to stan, który według przeprowadzonych badań dotyczy od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu procent badanych. U prawie co piątej osoby objawy te występują stale bądź przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Wielu spośród badanych mówi wprost, że objawy związane z bezsennością wpływają negatywnie na ich funkcjonowanie. Złe nawyki przed snem oznaczają znacznie słabsze samopoczucie i dużo gorszą jakość życia.

Diagnostyka związana z zaburzeniami snu

Bezsenność może w wielu przypadkach zaburzać funkcjonowanie każdego, kto cierpi na tego typu objawy. Zdrowy sen jest przecież ważny nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.

Leczenie bezsenności należy zacząć przede wszystkim od sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia. Powinno wykonać się różnego rodzaju badania, aby móc wykluczyć ewentualne choroby przebiegające równocześnie z zaburzeniami snu.

Jeżeli stan zdrowia pacjenta nie wskazuje na przyczynę bezsenności, wówczas należy również zbadać zdrowie psychiczne osoby, która cierpi na zaburzenia snuLeczenie bezsenności wymaga w niektórych przypadkach konsultacji z psychiatrą, który przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad mogący wykluczyć występowanie zaburzeń psychicznych.

Jeżeli psychiatra również nie jest w stanie wskazać przyczyny takiego stanu, należy zwrócić uwagę na higienę snu, a także tryb życia chorego – zwłaszcza jego nawyki przed snem. Bezsenność spowodowana być może nieregularną pracą i podróżami, które wymuszają zmianę czasu. Podczas tego etapu leczenia pacjent powinien prowadzić dzienniczek snu.

Zebranie wszystkich informacji na temat tego, jakie właściwie mogą być przyczyny bezsenności, może pozwolić na postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leki nasenne czy inne preparaty pomagające wyeliminować pierwotne zaburzenia snu powinny być zawsze przepisane przez lekarza i brane ściśle według wytyczonych przez niego zasad.

Ustalenie przyczyny bezsenności nie zawsze jest jednak proste. Być może zdarzy się, że pacjent będzie musiał zgłosić się do poradni leczenia zaburzeń snu. W takim miejscu sprawdza się znacznie rzadziej występujące przyczyny bezsenności, takie jak choroba Parkinsona, zespół niespokojnych nóg czy nadciśnienie tętnicze.

Leczenie

Przewlekła bezsenność może być naprawdę dokuczliwa. Problemy ze snem przekładają się bowiem na codzienne funkcjonowanie. Bycie wyspanym znacznie poprawia samopoczucie. W przypadku pojawiania się pierwszych objawów świadczących o bezsenności, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jedną z form leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia tego typu stosowana jest przede wszystkim w leczeniu bezsenności pierwotnej. Polega ona przede wszystkim na interwencji behawioralnej, która ma za zadanie zmianę nawyków pacjenta. Dbanie o higienę snu oraz odpowiednie przygotowanie do odpoczynku mogą wyeliminować problemy z zasypianiem.

Higiena snu

Wyeliminowanie objawów bezsenności nie należy do najłatwiejszych. Istnieje jednak kilka ważnych zasad, których przestrzeganie może pomóc uporać się z takimi przykrymi dolegliwościami. Dbanie o komfort przed snem jest bardzo istotny, a przestrzeganie zasad higieny snu na pewno wpłynie pozytywnie na jakość nocnego wypoczynku każdego pacjenta.

Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie alkoholu oraz palenia papierosów wieczorem. Tego typu używki powodują wzrost ciśnienia tętniczego, co może uniemożliwić zaśnięcie. Warto również zrezygnować z picia kawy – najlepiej do sześciu godzin przed planowanym pójściem spać.

Tuż przed snem nie powinno się spożywać ciężkostrawnych posiłków, a także dużej ilości płynów. Ostatni posiłek najlepiej zjeść na trzy godziny przed pójściem do łóżka – ważne, by było to niewielkie danie.

Istotną kwestię pełnią również ćwiczenia fizyczne. Regularny ruch z pewnością pomoże w zaśnięciu, jednak wzmożonej aktywności fizycznej należy unikać na trzy godziny przed planowanym zaśnięciem, gdyż takie czynności działają pobudzająco.

Jakie są jeszcze sposoby na bezsenność? Nowy tryb życia pacjenta powinien opierać się o unormowany czas kładzenia się do łóżka oraz stawania rano. Powtarzanie tych czynności o określonych porach sprawi, że organizm przyzwyczai się do takiego odpoczynku i przestanie wybudzać się między fazami snu. Ulgę w bezsenności może przynieść również kontrolowane skrócenie czasu snu, jednak nie jest to zbyt popularna metoda.

Jakość snu będzie znacznie lepsza, gdy pacjent przed snem zrezygnuje z używania telewizora czy komputera. Sprzęty te emitują bowiem silnie światło, które może uniemożliwić szybkie zaśnięcie.

Bezsenność wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. W przypadku problemów z zasypianiem należy popracować nad jakością własnego snu. Wprowadzenie pewnych nawyków może być naprawdę pomocne. Warto jednak zastanowić się nad wykonywanymi przed snem czynnościami, które mogą sprawić, że objawy bezsennościstaną się silniejsze.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Szkodliwe nawyki

Niestety, wiele osób cierpiących na bezsenność nie wie do końca, jak poradzić sobie z tym stanem. W takiej sytuacji utrwala się zazwyczaj nawyki, które jeszcze bardziej szkodzą i sprawiają, że problemy ze snem się pogłębiają. Do najczęstszych błędów, które popełniają osoby cierpiące na zaburzenia snu, zaliczamy między innymi spędzanie dużej ilości czasu w łóżku. Zdarza się bowiem, że pacjenci próbują wyrównać niedobory snu i pozostają zbyt długo w łóżku po bezsennej nocy. Na poprawę snu nie wpływają dobrze także drzemki w ciągu dnia, jak również próby zaśnięcia na siłę. Generuje to stres, który jeszcze bardziej wpływa na bezsenność, a napięcie tego typu całkowicie uniemożliwia zasypianie. Wieczorne czekanie oraz martwienie się tym, jak często pacjent obudzi się w nocy, nie poprawi wcale jakości snu.

Warto jeszcze raz przypomnieć, że bezsenność może pojawić się także wtedy, gdy dana osoba całkowicie rezygnuje z ruchu. Należy wprowadzić aktywność fizyczną, gdyż wpływa ona na poprawne funkcjonowanie całego organizmu, zatem dobrze byłoby znaleźć czas przynajmniej na krótkie ćwiczenia sportowe.

Zaburzenia związane ze snem mogą pojawić się również na skutek długiego i częstego przyjmowania leków nasennych. Podobny problem dotyczy osób, które spożywają przed snem duże ilości alkoholu; warto zrezygnować także z palenia papierosów.

Istnieją również nieco inne techniki, które zalecane są w przypadku bezsenności. Można spróbować treningów relaksacyjnych opartych na aktywności fizycznej, a także techniki zatrzymania myśli, która pozwala uspokoić umysł tuż przed zaśnięciem.

Leczenie farmakologiczne

Pogłębiające się problemy z zasypianiem, których nie sposób wyeliminować opisywanymi technikami, kwalifikują się do wizyty u lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem pogłębiony wywiad, a także zleci wykonanie niezbędnych badań. Na tej podstawie będzie w stanie postawić diagnozę, a także zalecić odpowiednie leczenie. Najczęściej przepisuje się preparaty uspokajające, ale farmaceutyków na bezsenność jest znacznie więcej.

Leki nasenne i pochodne benzodiazepiny

Ta grupa leków jest zarejestrowana w Polsce jako preparaty przeznaczone do leczenia bezsenności. Stosuje się je w przypadku bezsenności przygodnej, a także krótkotrwałej, jeśli są one spowodowane zmianą sytuacji życiowej czy możliwym do identyfikacji stresem. Leki nasenne tego typu przyjmuje się nie dłużej niż cztery tygodnie. Jeśli w tym czasie objawy nie ustąpią, wówczas należy zrobić przerwę, zanim kolejny raz sięgnie się po te preparaty. Zbyt długie przyjmowanie leków nasennych w ramach leczenia farmakologicznego bezsenności wzmaga ryzyko uzależnienia oraz pojawienia się tolerancji na składniki aktywne preparatów.

Pochodne benzodiazepiny mają także działanie przeciwlękowe oraz zmniejszające napięcie mięśniowe. Powodują jednak one pogorszenie pamięci, zaburzają koordynację ruchów, a także wpływają negatywnie na funkcje poznawcze. Ich stosowanie nie jest zatem wskazane wówczas, gdy bezsenność nie jest wywołana lękiem bądź stresem. Warto również dodać, że nie każdy może stosować leki z tej grupy. Pacjenci z bezdechem sennym powinni całkowicie unikać tego typu preparatów, gdyż mają one hamujący wpływ na ośrodek oddechowy w czasie snu.

Leki przeciwdepresyjne

Konieczność przyjmowania leków na sen wymusza niejako terapię lekami przeciwdepresyjnymi oraz przeciwpsychotycznymi. Nie powodują one w żadnym razie uzależnienia, a co ważniejsze – można je stosować przez naprawdę długi czas. Bezsenność, jako odrębna jednostka chorobowa, powinna być leczona wyłącznie małymi dawkami substancji. Leki tego typu należy przyjmować już kilka godzin przed położeniem się do łóżka, gdyż zawarta w nich substancja czynna uwalnia się znacznie wolniej, niż w momencie, gdy pacjent stosuje leki nasenne.

Leki przeciwpsychotyczne stosuje się wyłącznie w małych dawkach. Można je z powodzeniem stosować u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi bądź lękowymi. Opisywane substancje nie powodują uzależnienia, zatem może je stosować praktycznie każdy! Preparaty tego typu mogą jednak generować działania niepożądane, dlatego też w przypadku przewlekłej bezsenności warto spróbować terapii innymi lekami. Skutki uboczne przyjmowania leków przeciwpsychotycznych to między innymi przyrost masy ciała, obniżenie ciśnienia tętniczego, a także sztywność i drżenie kończyn.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Preparaty ziołowe

W leczeniu zaburzeń snu pomocne mogą być również preparaty dostępne bez recepty. Przyjmowanie tego typu produktów warto jednak omówić z lekarzem pierwszego kontaktu – stosowanie suplementów – nawet dostępnych bez recepty – bez konsultacji ze specjalistą może być po prostu niebezpieczne i spowodować różne niepokojące skutki uboczne.

W przypadku przewlekłej bezsenności, która wywoływana jest przez depresję czy zaburzenia lękowe, konieczne będzie wprowadzenie wymienionych wyżej leków na receptę. Leki takie stosuje się wyłącznie w oparciu o instrukcje przekazane przez lekarza. Warto pamiętać o tym, że przyjmowanie preparatów roślinnych może w niektórych przypadkach opóźnić moment prawidłowej diagnozy i znacznie przedłużyć całe leczenie.

Preparaty roślinne powinny być zatem stosowane jedynie jako alternatywa dla leków nasennych. Stosować je warto wtedy, gdy bezsenność wywołana jest stresem i ma charakter krótkotrwały. Warto jeszcze raz zaznaczyć, że przyjmowanie leków bez recepty należy mimo wszystko skonsultować ze specjalistą.

Melatonina – czy warto?

Melatonina, zwana również hormonem snu, odpowiedzialna jest za informowanie organizmu o tym, że nastał czas na sen. Substancja ta wskazuje godziny, które przeznaczone są wyłącznie do odpoczynku.

Przyjmowanie melatoniny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, których tryb życia wymusza kładzenie się spać o różnych godzinach. Praca zmianowa czy przekraczanie stref czasu może wpływać na występowanie bezsenności. W takim przypadku melatonina na pewno będzie skuteczna! Preparaty z tym składnikiem poleca się również osobom niewidomym oraz pacjentom, którzy cierpią na zespół opóźnionej fazy snu.

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Wizyta u lekarza

Bezsenność może być bardzo uciążliwą dolegliwością. Objawy tego schorzenia w wielu przypadkach są na tyle dokuczliwe, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Brak snu to jednak nie tylko rozdrażnienie i zmęczenie. Spadek samopoczucia może wpływać na różne aspekty życia, na przykład obniżenie jakości życia seksualnego czy też relacji międzyosobowych.

Wizyta u lekarza konieczna jest nie tylko do tego, by móc wyeliminować te objawy. W wielu przypadkach występowanie bezsenności łączy się z zaburzeniami lękowymi, a także innymi stanami chorobowymi. Nie wykrycie poważnych chorób w odpowiednim czasie może być naprawdę niebezpieczne. W leczeniu bezsenności nie można opierać się wyłącznie o preparaty dostępne bez recepty. Mogą one bowiem działać wyłącznie doraźnie, przez co nie wyeliminują pierwotnej przyczyny. Jej zdiagnozowanie będzie wówczas znacznie trudniejsze!

Stosowanie leków nasennych bez konsultacji z lekarzem jest bardzo nieodpowiedzialne. Wiele preparatów posiada bowiem składniki, które mogą uczulać. Wywiad, który specjalista przeprowadzi z pacjentem, pozwoli na znalezienie odpowiednich specyfików, które nie tylko nie zagrożą zdrowiu chorego, ale również wyeliminują problemy z zasypianiem.

Porada online

Wielu pacjentów, którzy cierpią na bezsenność, rezygnują z wizyty u specjalisty. Dlaczego? Z pewnością wpływ na taką sytuację ma długie oczekiwanie na wizytę. W niektórych przypadkach pojawia się również konieczność dojazdu do lekarza, co generuje dodatkowe koszty oraz zajmuje dużo czasu.

Idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie ma czasu na to, by wybrać się do lekarza stacjonarnie, będzie skorzystanie z porady online. Proponujemy zainteresowanym wizytę przez internet, która zawsze przebiega w sympatycznej i komfortowej atmosferze.

Nasi specjaliści posiadają ogromne doświadczenie, a także wiedzę, zatem z pewnością będą w stanie postawić profesjonalną diagnozę i wskazać najlepszą metodę leczenia. Wizytę tego typu można odbywać w dowolnym dla siebie miejscu – może to być biuro w pracy czy któryś z pokojów w mieszkaniu. Co ważne, na wizytę taką nie trzeba długo czekać! Wystarczy wyrazić taką potrzebę za pośrednictwem strony internetowej, by móc szybko połączyć się przez internet ze specjalistą.

Czy można uzyskać receptę przez internet?

Porada internetowa to nie tylko rozmowa ze specjalistą, ale także możliwość otrzymania odpowiedniej recepty. Przepisane przez lekarza specyfiki na pewno będą odpowiednie do sytuacji, gdyż specjalista przeprowadzi najpierw szczegółowy wywiad z pacjentem.

E-recepta nie różni się niczym od tradycyjnej recepty. Na podstawie takiego dokumentu każdy pacjent może wykupić przepisane preparaty w dowolnym momencie! Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i przypadło do gustu już wielu osobom. Nie wahaj się zatem i sprawdź, w jak szybki i łatwy sposób możesz pozbyć się problemów ze snem!

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email