Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Menopauza objawy - przyczyny i leczenie

Menopauza to etap, który czeka każdą kobietę. Czas jego występowania jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji organizmu kobiety, a także jej postępowania. Choć sama menopauza nie jest klasyfikowana stricte jako jednostka chorobowa, to jednak w jej przebiegu stosuje się leczenie farmakologiczne. W tym tekście sprawdzimy, jakie są przyczyny i objawy menopauzy, a także jak wygląda proces leczenia tego zjawiska u kobiet. Co warto wiedzieć na ten temat?

Menopauza objawy - przyczyny i leczenie
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest menopauza?

Inne nazwy dla tego zjawiska to m.in. przekwitanie oraz klimakterium. Menopauza to proces, który w sposób naturalny ma miejsce w życiu kobiety. Daje zarówno objawy fizyczne, jak i na poziomie emocjonalnym. W zależności od indywidualnych predyspozycji, organizm kobiety przechodzi menopauzę najczęściej w przedziale 45-55 lat. Sam proces trwa około dwóch lat i charakterystyczne dla niego są m.in. zaburzenia miesiączkowania, które prowadzą do jego całkowitego zatrzymania. Początek okresu klimakterium to data ustąpienia ostatniej miesiączki, po którym ona już nie powróciła w organizmie kobiety.

Różne etapy przekwitania

W medycynie klasyfikuje się cztery podstawowe etapy menopauzy, a także dwa dodatkowe jej rodzaje, w tym przedwczesną i sztuczną. Poniżej w kilku zdaniach opisano poszczególne typy z uwzględnieniem ich cech szczególnych.

Premenopauza

Ten etap w dojrzewaniu kobiety występuje najczęściej w granicach 40. roku życia. Tym mianem określa się okres pomiędzy pełną płodnością kobiety, a wystąpieniem u niej objawów menopauzy. W tym momencie symptomy klimakterium nie są jeszcze zauważalne gołym okiem, a zmianie ulegają przede wszystkim wyniki badań, gdzie można stwierdzić podwyższenie poziomu gonadotropin przysadkowych. Niekiedy dochodzi również do zaburzeń w wielkości upławów, a także czasu trwania miesiączki.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Perimenopauza

Kolejny etap na drodze do właściwej menopauzy. Występuje tuż przed nią i rozpoczyna się już w piątej dekadzie życia kobiety. Perimneopauza może trwać do roku od rozpoczęcia menopauzy. Na tym etapie pacjentki mogą narzekać na charakterystyczne objawy wypadowe, w tym m.in. uderzenia gorąca. Ponadto następuje skrócenie cyklu miesięcznego, a także zwiększenie obfitości krwawień. Już 40% cykli może odbywać się bez owulacji.

Menopauza

To ostatnia miesiączka, po której można mówić już o przekwitaniu kobiety. Pierwsze objawy menopauzy uwidaczniają się w różnym momencie życia kobiety i zależy do przede wszystkim od liczby pęcherzyków Graffa, które występują w jajnikach. Charakterystyczne jest to, że najwięcej ich występuje w okresie płodności i stopniowo ich poziom maleje wraz z wiekiem w okresie okołomenopauzalnym. Wpływ na przyspieszenie menopauzy mogą mieć również predyspozycje genetyczne.

Okres postmenopauzalny

Czas po właściwej menopauzie, w którym miesiączkowanie już nie występuje. W organizmie kobiety jest dużo niższe stężenie estrogenów oraz progesteronu, za to wyraźnie wzrasta poziom gonadotropin przysadkowych FSH i LH.

Menopauza przedwczesna

O wczesnej menopauzie mówimy wtedy, gdy występuje przed 40. rokiem życia kobiety. Wówczas objawy przekwitania pojawiają się nienaturalnie szybko i cały proces zostaje przyspieszony. Przedwczesna menopauza jest coraz częstsza we współczesnym świecie, gdzie kobiety żyją zdecydowanie szybciej.

Menopauza sztuczna

Mianem tym w medycynie określa się sytuacje, w której czynność jajników zostaje wygaszona sztucznie. Najczęściej dochodzi do tego po ich usunięciu chirurgicznym lub w trakcie stosowanie radioterapii i chemioterapii. Za sztuczną menopauzę mogą odpowiadać także endometrioza, zły stan zdrowia pacjentki, czy też zaburzenia czynności przysadki mózgowej.

Przyczyny menopauzy

Podstawową przyczyną występowania menopauzy jest stopniowe zanikanie w organizmie kobiety liczby pęcherzyków Graafa w jajnikach. Razem z nimi zmniejsza się również ilość receptorów dla FHS i LG oraz jajniki przestają być tak czułe na stymulację przysadkową. To naturalny proces, który prowadzi do zatrzymania miesiączkowania.

Czynników przyspieszających menopauzę może być kilka, a niektóre czynniki determinują to, w jakim wieku w życiu każdej kobiety mówimy o okresie menopauzy. Wśród podstawowych wyróżnia się oczywiście predyspozycje genetyczne. Bardzo prawdopodobne, że córka będzie w okresie przekwitania w analogicznym wieku, w jakim była jej matka.

Ponadto ważnymi czynnikami wpływającymi na to, kiedy pojawi się okres przekwitania u kobiet, są:

 • tryb życia kobiety;
 • stan zdrowia;
 • nałogi (w tym: palenie papierosów);
 • cukrzyca;
 • niewłaściwa dieta;
 • nadmierny stres;
 • leki obniżające stężenie estrogenów;
 • choroby nowotworowe;
 • choroby układu odpornościowego;
 • chemioterapia;
 • terapia promieniowaniem;
 • chirurgiczne usunięcie jajników.

Objawy menopauzy

Menopauza objawy daje charakterystyczne. Klimakterium to stan, który daje o sobie znać stopniowo, a w tym czasie można zaobserwować nasilenie objawów. Ich przebieg w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Objawy klimakterium to m.in.:

 • uderzenia gorąca;
 • wahania nastroju;
 • zaburzenia snu;
 • suchość pochwy;
 • kołatanie serca;
 • zawroty głowy;
 • wysiłkowe nietrzymanie moczu;
 • spadek liczby żeńskich hormonów płciowych;
 • spadek stężenia estrogenów;
 • nadmierna potliwość;
 • nieregularne miesiączki prowadzące do zatrzymania miesiączkowania;
 • zaburzenia naczynioruchowe;
 • gorączka;
 • bezsenność;
 • pogorszenie pamięci;
 • utrata libido;
 • osłabienie kości;
 • bóle mięśni;
 • objawy ze strony układu moczowo-płciowego (włącznie z nietrzymaniem moczu).

Objawami menopauzy na jej późniejszym etapie są również zaburzenia gospodarki lipidowej. Jest to związane ze spadkiem stężenia estrogenów. Niedobór estrogenów może zwiększyć ryzyko chorób serca, choroby wieńcowej, a także powodować inne objawy menopauzy. Wśród nich wymienia się m.in.: zmiany zabarwienia skóry, wypadnie włosów, łamliwość paznokci, zmiany zanikowe układu moczowo-płciowego, bolesność zbliżeń seksualnych oraz inne problemy. Pacjentki o nasilonych objawach powinny niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Diagnostyka

Na wczesnym etapie menopauza objawy ma bardzo podobne do innych schorzeń, dlatego kluczem jest prawidłowa diagnostyka. Podstawowe badanie polega na oznaczaniu we krwi hormonów. Próbkę krwi pobiera się od pacjentki “na skrzep”. Przed badaniem lekarz musi również odpowiednio określić fazę cyklu, w jakiej znajduje się kobieta. Ma to wpływ na ostateczną liczbę hormonów i prawidłowy odczyt wyniku.

Jeżeli w badaniu wyjdzie niski poziom progesteronu, to nie zawsze świadczy to o czasie klimakterium. Bardziej niepokojący sygnał to jednoczesny niski poziom progesteronu i estradiolu, przy jednocześnie podwyższonym FSH. Wówczas sygnalizuje to zmniejszoną aktywność jajników, co może sugerować okres menopauzy. W takich wypadkach można wdrożyć odpowiednio leczenie, w tym m.in. hormonalną terapię zastępczą.

Inne badania wykonywane w celach diagnostycznych to m.in.:

 • morfologia krwi;
 • pomiar ciśnienia tętniczego;
 • badania laboratoryjne oceniające funkcjonowanie nerek i wątroby;
 • profil lipidowy;
 • ocena hormonów weryfikujących funkcjonowanie tarczycy;
 • badanie gęstości kości;
 • badania stężenia glukozy we krwi.

Na bazie tych badań lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu odpowiedniej terapii w czasie menopauzy.

Leczenie menopauzy

Hormonalna terapia zastępcza

Terapia tego typu stosowana jest u kobiet, które już weszły w okres klimakterium. Wówczas stosowanie odpowiednio dobranych preparatów zawierających estrogen i progestagen wpływa korzystanie na menopauzę i jej objawy. Przejście przez ten proces jest dla kobiety dużo prostsze i mniej bolesne. Należy jednak pamiętać o tym, że stosowanie hormonalnej terapii zastępczej nie ma żadnego wpływu na opóźnienie menopauzy, płodność kobiety, czy też przedłużenie cyklu owulacyjnego. Podstawowym zadaniem preparatów jest wsparcie gospodarki hormonalnej kobiety, a także złagodzenie problemów kobiet w okresie menopauzy.

W ramach terapii stosuje się często takie substancje jak: estriadol, estriol, czy też estrogeny skoniugowane i związki steroidowe.

Zalety HTZ

Przede wszystkim zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej wpływa korzystnie na jakość życia pacjentek, które zmagają się z nasileniem objawów menopauzy. Stosowanie preparatów korzystnie wpływa na wahania nastroju, redukuje potliwość, czy też poprawia nastawienie psychiczne pacjentki. Jednocześnie wpływa to na podniesienie libido kobiety, co przekłada się na jej satysfakcję z aktywności seksualnej. Dodatkowym atutem jest mniejsze ryzyko rozwoju osteoporozy u kobiety. Preparaty zawierające hormony kobiece dostępne są tylko na receptę, którą można otrzymać w ramach zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online.

Zagrożenia związane ze stosowaniem HTZ

Przyjmowanie hormonów zawsze może wiązać się z występowaniem działań niepożądanych. W związku z tym lekarz wspólnie z pacjentką powinien dobrze przeanalizować sytuację i podjąć decyzję o tym, czy leczenie preparatami w danym wypadku jest wskazane. HTZ może powodować zmiany hormonalne, a także zwiększać ryzyko zachorowania na chorobę zakrzepowo-zatorową. W związku z tym terapia odradzana jest kobietom, które przeszły zawał lub stosują leki przeciw chorobom serca. Podczas recepty online lekarz przeanalizuje Twój przypadek i zadecyduje o tym, czy wystawienie e-recepty na zakup preparatów jest wskazane.

Profilaktyka

Pacjentki we własnym zakresie mogą zrobić dużo w ramach profilaktyki i leczenia typowych objawów menopauzy za pomocą ogólnodostępnych środków. Dobrym wyborem są m.in. żele nawilżające w leczeniu suchości pochwy. Ponadto warto rozważyć zmianę swojego stylu życia, w tym diety. Odpowiednio dobrane produkty spożywcze sprawią, że menopauza może być odroczona w czasie, a jej objawy mniej nasilone.

Kolejnym ważnym aspektem jest aktywność fizyczna. Pozwoli ona na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej oraz korzystnie wpłynie na codzienne funkcjonowanie kobiety w okresie menopauzy. Poza aktywnością, warto postawić na wydajny odpoczynek oraz suplementy diety, np. estrogeny roślinne. Zastosowanie roślin leczniczych ma udokumentowane korzystne działanie zarówno wtedy, gdy zaczyna się menopauza, jak i trwa menopauza od jakiegoś czasu.

Recepta online a menopauza

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nowoczesną usługę zdalnych konsultacji medycznych w postaci recepty online. Dzięki temu zagwarantujesz sobie kontynuację leczenia menopauzy i zadbasz o swoją wygodę i bezpieczeństwo. W ramach usługi wystarczy wybrać interesujące Cię schorzenie, a także preparaty hormonalne stosowane w terapii, a następnie dokładnie wypełnić formularz medyczny. Od informacji w nim zawartych może zależeć to, czy w trakcie recepty online lekarz zdecyduje się na wystawienie e-recepty na zakup leków. W związku z tym wymaga się podania informacji zgodnych z prawdą. Dotyczy to przede wszystkim objawów, historii leczenia oraz przyjmowanych preparatów medycznych. Ostatnim krokiem jest opłacenie konsultacji.

Nasz specjalista dokładnie przeanalizuje Twoją sytuację i w odpowiedzi na to podejmie decyzję w zakresie wystawienie e-recepty. Jeżeli uzna to za uzasadnione, to e recepta zostanie przesłana na Twój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli jednak uzna to za nieuzasadnione, to e-recepta nie zostanie wypisana. W związku z tym nie zawsze masz gwarancję tego, że skorzystasz z danego leku. W pzypadku kontynuacji leczenia, wystewienie e-recepty powinno być jednak formalnością, dlatego warto skorzystać z naszej usługi recepty online.

Wygoda i bezpieczeństwo

Receptę online na naszym portalu wybierają osoby, które cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo. Bez wychodzenia z domu możecie otrzymać e-receptę na zakup niezbędnych leków oraz kontynuować terapię. Czasem trwa to zaledwie 15 minut. E-recepta może być z powodzeniem zrealizowana w dowolnej aptece, dlatego nasza usługa recepty online cieszy się tak dużą popularnością. Nie tracisz czasu i nerwów w sytuacji, gdy dostęp do lekarzy specjalistów często bywa ograniczony.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli w trakcie przyjmowanie leków zauważysz niepokojące objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Źródła:
 1. Skrzypulec-Plinta, V., & Antosik-Wójcińska, A. (2021). Postępowanie z pacjentką w wieku menopauzalnym w praktyce lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
 2. Walaszek, P., Mazur, P., Płachta, Z., & Skorupski, P. (2002). Czy stan hormonalny kobiet w okresie menopauzy jest przyczyną zaburzeń nastroju o typie depresji?
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację