Leczenie łuszczycy – jak i czym leczyć?

Łuszczyca jest chorobą skóry, która dla pacjentów na nią cierpiących jest wyjątkowo wstydliwym problemem. Może się pojawiać na całym ciele lub na poszczególnych jego partiach.
Leczenie łuszczycy – jak i czym leczyć?

Mimo że jest to nawracająca, nieuleczalna przypadłość, istnieją sposoby, by złagodzić dolegliwości z nią związane. Jak w takim razie radzić sobie z łuszczycą?

Łuszczyca – co to za choroba?

Łuszczyca jest chorobą zapalną, która objawia się wykwitami skórnymi w kolorze czerwonym, które pokryte są łuską o srebrnym odcieniu. W miejscu zmian skórnych skóra jest wrażliwa na dotyk, lekko wypukła i świecąca. Jak już zostało wspomniane we wstępie, wykwity mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele, jednak najczęściej pojawiają się na dłoniach, łokciach, kolanach, na twarzy lub w okolicy miejsc intymnych. Jednym z objawów jest również świąd zmienionych miejsc.

Dermatolodzy podkreślają również, że łuszczyca jest chorobą współtowarzyszącą, co oznacza, że poza zmianami na skórze, mogą się pojawić także inne dolegliwości organizmu. Najpopularniejsze są choroby reumatoidalne, np. łuszczycowe zapalenie stawów, które objawia się bólem tych części ciała.

Jak leczyć łuszczycę?

Metoda leczenia łuszczycy zależna jest od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia i efektów dotychczasowego leczenia. Standardowe leczenie opiera się na leczeniu miejscowym bądź ogólnym. Należy mieć świadomość tego, że jest to proces, który trwa dość długo, a tylko konsekwencja w leczeniu przynosi zadowalające efekty przy odpowiednio dobranych lekach. Trzeba być również przygotowanym na to, że nie zawsze leki przynoszą oczekiwane skutki – część środków farmakologicznych wykorzystywanych w leczeniu może wiązać się z pojawieniem skutków ubocznych, czego przykładem są leki na bazie sterydów.

Środki zawierające sterydy, jeśli są stosowane przewlekle, mogą uszkadzać strukturę skóry i prowadzić do pojawienia się rozstępów. Zdarza się również, że po zakończeniu kuracji jej efekt może być krótkotrwały, natomiast objawy łuszczycy szybko się nasilą. Maści na łuszczycę ze sterydami są dostępne bez recepty, jednak należy je stosować zaledwie kilka dni. Warto więc skonsultować leczenie z lekarzem np. za pośrednictwem konsultacji online. Po wypełnieniu formularza wywiadu medycznego, możliwe jest wystawienie recepty online na specjalistyczny lek.

Leczenie łuszczycy bez sterydów

Skuteczną metodą leczenia łuszczycy jest stosowanie tzw. dermokosmetyków, w których wykorzystane są naturalne składniki, które wpływają kojąco na skórę, natłuszczają ją, przez co łagodzą objawy choroby. Regularne stosowanie sprawia, że efekty kuracji utrzymują się długo, znika świąd, a naskórek prezentuje się znacznie lepiej.

Atutem tego rozwiązania jest nie tylko fakt, że składniki opierają się na wyciągach z roślin, ale także to, że można je stosować przez długi czas, nie mają skutków ubocznych, a sama aplikacja kosmetyków jest niezwykle prosta.

Alternatywne metody leczenia łuszczycy

Poza środkami farmakologicznymi oraz dermokosmetykami, łuszczyca może być również leczona za pomocą ziół, suplementów diety, stosowana jest również fototerapia. Należy pamiętać, że zioła i środki sprzedawane bez recepty zawsze wpływają w jakiś sposób na funkcjonowanie naszego organizmu, dlatego ich stosowanie koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

 

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 

Leczenie łuszczycy a dieta

Łuszczyca jest chorobą dietozależną. Dieta osoby chorej powinna być urozmaicona o nienasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ ich niedobór może się objawiać pod postacią wykwitów skórnych, zaburzeń gospodarki hormonalnej czy mniejszą odpornością organizmu. Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są oleje jadalne i roślinne, a także ryby i skorupiaki.

Z łuszczycą można żyć, jednak w każdym przypadku konieczne jest leczenie. Konsultacja online z lekarzem pozwoli dobrać najlepszy sposób leczenia i odpowiedni lek. Należy jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego jeśli któryś środek zawiedzie, nie wolno się zniechęcać.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: