Jak skutecznie walczyć z nadciśnieniem?
Dodano:
4 sierpnia, 2022
09:23
Zaktualizowano:
21 października, 2022
12:32
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi to siła z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych podczas jej przepływu. Najwyższe ciśnienie krwi panuje w okolicy serca, natomiast najniższe w naczyniach włosowatych i żyłach. Wartość ciśnienia mierzy się w milimetrach słupa rtęci (mm Hg). Idealne ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg – gdzie 120 oznacza ciśnienie skurczowe (w skurczu serca), a 80 oznacza ciśnienie rozkurczowe (w czasie rozkurczu serca).

Co to jest ciśnienie tętnicze?

Ciśnienie tętnicze to różnica między ciśnieniem skurczowym, a rozkurczowym. Zwana jest inaczej ciśnieniem tętna, a jej prawidłowa norma powinna wynosić 30-50 mm Hg.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Przyczyny nadciśnienia są różne. Najczęściej jest to działanie kilku czynników wywołujących wysokie ciśnienie tętnicze jednocześnie. Wśród przyczyn nadciśnienia główną rolę pełni genetyka, styl życia oraz dieta. Picie alkoholu, palenie papierosów, nieodpowiednia dieta (spożycie soli kuchennej w nadmiernej ilości), słaba aktywność fizyczna oraz otyłość skutecznie podwyższają ciśnienie krwi, co prowadzi do nadciśnienia, które nieleczone powoduje ryzyko zawału serca.

nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Na początku choroby nadciśnienie nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Jednak w niektórych przypadkach mogą pojawić się takie objawy jak:

 • bóle głowy,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia snu,
 • kołatanie serca,
 • uderzenia gorąca,
 • zaczerwienienie twarzy.

Warto zatem kontrolować swoje ciśnienie krwi na bieżąco, aby uniknąć przykrych objawów i skutków nadciśnienia.

Diagnoza nadciśnienia

Jeśli zauważymy u siebie lub bliskiej nam osoby częste wysokie ciśnienie krwi, czyli powyżej 140 mm Hg skurczowego, lub powyżej 90 mm Hg rozkurczowego, powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty w celu diagnozy nadciśnienia. Należy pamiętać, że jednorazowe wystąpienie wysokiego ciśnienia nie oznacza choroby, a może być wynikiem narażenia nas na krótkotrwały stres.

Podczas diagnozy lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych (m.in. poziom potasu, czy cholesterolu), aby sprawdzić czy nie mamy choroby sercowo-naczyniowej. Ponadto specjalista musi wykluczyć choroby, które są odpowiedzialne za wtórne nadciśnienie. Po wykonaniu wszystkich zleconych przez specjalistę badań sposób oraz decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza.

Leczenie nadciśnienia

Jest wiele sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Zatem jak skutecznie obniżyć ciśnienie krwi? W zaawansowanym stadium choroby lekarz zadecyduje o leczeniu farmakologicznym. Jeśli nasz stan nie jest na tyle poważny skutecznie obniżyć ciśnienie krwi możemy w warunkach domowych. W podjęciu decyzji o sposobie leczenia ogromne znaczenie ma konsultacja ze specjalistą.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne polega na zażywaniu leków, które powodują obniżenie ciśnienia, tzw. leków hipotensyjnych. Wśród leków na obniżenie ciśnienia wyróżniamy: leki moczopędne (mają działanie moczopędne oraz są najczęściej stosowane u osób starszych), beta-blokery (mają za zadanie obniżyć ciśnienie poprzez obniżenie napięcia układu współczulnego), inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) i blokery receptora angiotensywnego (ARB) (oddziałują na układ hormonów, aby zmniejszyć ciśnienie) oraz blokery kanału wapniowego (zmniejszą napięcie naczyń krwionośnych).

Leki te można ze sobą łączyć, ale lekarze zwykle zalecają stosowanie leków na obniżenie ciśnienia tętniczego pojedynczo. Lek, który obniża ciśnienie krwi lub ciśnienie tętnicze należy brać codziennie o stałej porze dnia zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek na nadciśnienie reguluje ciśnienie krwi, dlatego należy pamiętać, aby nie zmieniać oraz nie odstawiać leku bez konsultacji ze specjalistą.

W wypadku, gdy mimo stosowania zaleconych przez lekarza leków, wciąż mamy wysokie ciśnienie, należy skonsultować się ponownie z lekarzem w celu zmodyfikowania leczenia na bardziej skuteczne.

W przypadku nagłego skoku ciśnienia tętniczego można przyjąć jednorazowo leki doraźne, które umieszcza się pod językiem, aby szybko obniżyć ciśnienie krwi np. Captopril (lek na receptę).

Oprócz leków na obniżenie ciśnienia można stosować również suplementy diety. Jednymi z najczęściej wybieranych suplementów diety są L-arginina i cytrulina, które są odpowiedzialne za wzrost poziomu tlenku azotu w świetle naczyń. Składniki zawarte w tych suplementach diety rozszerzają naczynia krwionośne, a co za tym idzie, pomagają obniżyć ciśnienie krwi. Warto zażywać także kwasy omega, które mają dobry wpływ na cały nasz organizm, w tym również na ciśnienie krwi oraz wspierają układ nerwowy.

Domowe sposoby na nadciśnienie

Domowe sposoby na nadciśnienie spowodują, że uchronisz się przed skutkami nagłych skoków ciśnienia, np. w sytuacjach ogromnego stresu.

Najlepsze domowe sposoby na nadciśnienie:

 • spaceruj codziennie przez co najmniej 30 minut – zwiększa to Twoją aktywność fizyczną, która wspomaga pracę serca i pomaga mu skuteczniej pompować krew, a w związku z tym poprawia pracę układu krążenia i pomaga lepiej dotlenić komórki ciała.
 • wykonuj ćwiczenia oddechowe – głęboki i spokojny oddech zmniejsza poziom hormonu stresu, a to obniża ciśnienie.
 • zadbaj o odpowiednią ilość potasu w diecie – pamiętaj, że w trakcie leczenia farmakologicznego nadciśnienia często stosuje się leki moczopędne, które wypłukują potas z organizmu, dlatego warto zadbać o wyrównanie jego poziomu w organizmie.
 • ogranicz ilość spożywania soli – ogranicz ilość soli do łyżeczki soli dziennie oraz unikaj przetworzonej żywności.
 • miej przy sobie gorzką czekoladę – ciemna czekolada zawiera flawonole, które zapobiegają skurczom naczyń krwionośnych oraz poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych.
 • rzuć palenie papierosów, picie alkoholu i kawy – nikotyna oraz kofeina podnoszą ciśnienie krwi, a to powoduje, że nasze serce niepotrzebnie pompuje szybciej krew.
 • zredukuj stres – dzięki redukcji stresu będziesz mniej narażony na skoki ciśnienia, a to doprowadzi do unormowania ciśnienia i uniknięcia przykrych konsekwencji nadciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Naturalny sposób wraz z leczeniem farmakologicznych ułatwi Ci walkę z wysokim ciśnieniem oraz pomoże przywrócić odpowiedni rytm serca.

Najlepsze naturalne sposoby na nadciśnienie :

 • głóg dwuszyjkowy – wspomaga pracę serca oraz działa uspokajająco, działa również moczopędnie.
 • ziele serdecznika – obniża ciśnienie krwi oraz działa uspokajająco.
 • ziele fiołka trójbarwnego – działa rozkurczowo na naczynia krwionośne.
 • liście melisy – działają uspokajająco, łagodzą ciśnienie spowodowane stresem oraz dobrze działają na układ nerwowy.
 • ziele ruty – dzięki swojemu silnemu działaniu rozkurczowemu skutecznie obniża ciśnienie tętnicze.
 • rumianek – działa podobnie jak melisa, uspokaja i łagodzi stres oraz zmniejsza uczucie lęku.

Nadciśnienie tętnicze – powikłania

Do najczęstszych powikłań nadciśnienia należą:

 • rozwój miażdżycy w naczyniach tętniczych serca, nerek, szyi i nóg,
 • zawał serca,
 • udar mózgu,
 • pogorszenie się pracy nerek,
 • pogorszenie się wzroku,
 • niewydolność serca oraz przerost jego lewej komory.

Jak walczyć z nadciśnieniem tętniczym – podsumowanie

Znacznie wyższe ciśnienie to jedna z najczęściej dotykających Polaków dolegliwości. Na nadciśnienie choruje co trzeci Polak. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu, dlatego tak ważne jest jego szybkie leczenie. Nadciśnienie najczęściej leczy się farmakologicznie, jednak można dodatkowo stosować suplementy diety, domowe metody obniżenia ciśnienia oraz naturalne środki do obniżenia lub unormowania ciśnienia. Pamiętajmy, że jeśli widzimy u siebie objawy nadciśnienia to powinniśmy skonsultować się z lekarzem oraz postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Wydawcy serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art. 3 ust 1 ustawy o działalności leczniczej. Pamiętaj, że poradnik ten ma charakter edukacyjny, nie stanowi i nie zastępuje porady lekarskiej. Staramy się, aby informacje zawarte w naszych artykułach były poprawne merytorycznie, jednak decyzja dotycząca leczenia należy zawsze do lekarza specjalisty.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

 1. Kostka-Jeziorny, K., & Tykarski, A. (2021). Cukrzyca i nadciśnienie. Słynne duety w medycynie. Kardiologia w Praktyce, 3(1), 19-25.
 2. Kucharska, A., Burakowska, I., Wronka, L., Sińska, B., Milewska, M., Zegan, M., & Michota-Katulska, E. (2016). Skład ciała a profil lipidowy chorych na nadciśnienie tętnicze. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 22(4), 258-263.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Właściciel portalu e-recepta.net jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000253476.