Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Ze względu na podobne objawy, grypa i przeziębienie często są ze sobą mylone. Pod względem medycznym to spora nieścisłość, ponieważ zbagatelizowanie grypy może prowadzić do poważnych powikłań. W związku z tym, warto zastanowić się nad tym, czy właściwie różnią się od siebie grypa sezonowa i przeziębienia. Jak je odróżnić i dlaczego jest to tak ważne?
Grypa

Czym jest grypa i co ją powoduje?

Grypa klasyfikowana jest jako sezonowa choroba wirusowa, która w Polsce najczęściej diagnozowana jest w okresie jesienno-zimowym. Wtedy też występuje największa zachorowalność w przypadku grypy. Za występowanie schorzenia odpowiadają wirusy grypy typu A, B. i C. Ze względu na duży stopień zakaźności, szacuje się w Polsce, co roku choruje nawet do 10% dorosłych oraz do 30% dzieci. Daje to nawet 3 miliony zakażeń każdego roku.

Rodzaje wirusa grypy

W Polsce obecnie diagnozuje się trzy podstawowe rodzaje wirusa grypy. To typy A, B i C. Podstawą tego typu wirusów jest genom RNA, który znajduje się w nukleoklapsydzie. Zbudowany jest z osłonki lipidowej oraz białka M. To osłonka lipidowa zawiera w sobie hemaglutyninę i neuraminidazę, która odpowiada za rozwój grypy w organizmie ludzkim. Poszczególne typy wirusa nieznacznie się różnią:

 • A – atakuje ludzi i zwierzęta i odpowiada za największą liczbę zachorowań;
 • B – groźny tylko dla ludzi, jednak przebiegu grypy jest łagodniejszy;
 • C – atakuje bezobjawowo, co utrudnia diagnozę i wdrożenie skutecznego leczenia.

Grypa

Czym jest przeziębienie?

Choć z pozoru obie jednostki chorobowe są bardzo podobne, to jednak przeziębienie jest czymś innym. Przede wszystkim określenie to daje się każdemu schorzeniu, w którym pojawiają się objawy związane ze stanem zapalnym błon śluzowych: gardła, nosa i zatok przynosowych. Przeziębienie również ma podłoże wirusowe. Za jego występowanie odpowiadają różne wirusy (nawet 200). Ponadto niektóre wirusy dają inne objawy i zaostrzenie przeziębienia. Największa liczba zachorowań przypada na okres od jesieni do zimy, czyli zbieżny z sezonem zachorowalności na grypę. Najbardziej popularne w przypadku przeziębienia są koronawirusy i rynowirusy.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Objawy grypy

Grypa daje charakterystyczne objawy. Ponadto w przebiegu grypy można zaobserwować gwałtowne nasilenie objawów po okresie wylęgania się wirusa grypy. Ten trwa około 18-48 godzin. Niepokojące objawy grypy to przede wszystkim:

 • wysoka gorączka (powyżej 38℃);
 • silny ból gardła;
 • bóle mięśniowo-stawowe;
 • męczący i suchy kaszel;
 • bóle głowy;
 • uczucie rozbicia;
 • ogólne złe samopoczucie;
 • silne osłabienie organizmu;
 • wymioty i biegunka (szczególnie u najmłodszych pacjentów).

Objawy chorobowe przy grypie utrzymują się około 7 dni. Jedynie kaszel może pozostać z pacjentem przez kilka tygodni, co przekłada się również na ogólne osłabienie i zmęczenie.

Grypa

Objawy przeziębienia

Podobnie jak w przypadku grypy, objawy przeziębienia również utrzymują się około tygodnia. Mają jednak dużo niższe natężenie, niż w przypadku grypy. Jej objawy są bardziej wyraźne i to jedna z różnić pomiędzy tymi jednostkami chorobowymi. Klasyczne objawy przeziębienia to:

 • złe samopoczucie;
 • drapanie w gardle;
 • katar;
 • kichanie;
 • umiarkowana gorączka (niższa, niż w przypadku grypy).

Nieleczona grypa może powodować poważne powikłania

Umiejętne zdiagnozowanie grypy i odróżnienie jej od przeziębienia jest niezwykle ważne. Wszystko dlatego, że następstwa niewłaściwie leczonej lub nieleczonej grypy mogą być bardzo poważne. Wśród nich wymienia się m.in. takie problemy zdrowotne jak:

 • zapalenie mięśnia sercowego;
 • zapalenie płuc i wtórne bakteryjne zapalenie płuc;
 • zapalenie mózgu;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • choroby serca;
 • zapalenie oskrzelików;
 • śmierć.

Odpowiednie leczenie grypy pozwala na zminimalizowanie ryzyka występowania groźnych powikłań. Kluczem jest to, aby preparaty zacząć przyjmować na początku choroby, gdy tylko pojawią się podstawowe objawy ogólne, w tym podwyższona temperatura ciała. Leczenie powinno być poprzedzone badaniami, w celu potwierdzenia rozpoznania grypy. Bez nich trudno odróżnić przeziębienie od grypy.

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Choć obie choroby mają podobne objawy ogólne, to jednak na podstawie ich nasilenia można spróbować odróżnić grypę od przeziębienia. Przede wszystkim w przypadku tej pierwszej pojawiają się bóle mięśni i silne osłabienie organizmu. Chory skarży się na bóle mięśniowe, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. W przypadku przeziębienia objawy mają zdecydowanie mniejsze nasilenie w przypadku przeziębienia i nie utrzymują się przez cały przebieg choroby. To jedna z różnic.

Gorączka

Kolejną różnicą w objawach jest gorączka. Grypa powoduje znaczne podwyższenie temperatury ciała, która może osiągać nawet 38-41 ℃. Zazwyczaj przez dłuższy czas utrzymuje się na poziomie 39 ℃ i towarzyszą jej dreszcze i obfite pocenie się. Nieco inaczej wygląda to przy przeziębieniu, gdzie zazwyczaj pacjenci borykają się z temperaturą nieprzekraczającą 38 ℃.

Katar

Nieżyt nosa i męczący katar to kolejny objaw, który pozwala na zaobserwowanie różnic pomiędzy obiema jednostkami chorobowymi. Utrzymuje się on przede wszystkim w przypadku przeziębienia. W przypadku grypy pojawia się zdecydowanie rzadziej i jest mniej męczący. Nie oznacza to jednak, że przy grypie katar nie występuje. Sporadycznie może dochodzić również do niedrożności nosa.

Bóle głowy

Ból głowy w przypadku grypy jest zdecydowanie bardziej męczący, niż przy przeziębieniu. Przy tym drugim tego typu dolegliwość pojawia się od czasu do czasu i ma charakter umiarkowany. Grypa z kolei powoduje ból głowy o dużym nasileniu. W niektórych przypadkach pacjenci mają wrażenie, że ich głowa się rozerwie.

Kaszel

Kaszel to objaw charakterystyczny zarówno dla przeziębienia, jak i grypy. Przy tej drugiej jednak jest zdecydowanie bardziej męczący. Co ciekawe w przebiegu choroby przechodzi on z kaszlu mokrego i wilgotnego, na kaszel suchy.

Przy grypie pojawiają się również zapalenie zatok i zapalenie spojówek, co przy przeziębieniu zazwyczaj nie występuje. Ponadto grypa ma szybki i intensywny charakter, a rozwój przeziębienia następuje zdecydowanie wolniej. Wiedza w tym zakresie pomoże Ci zwiększyć szansę na właściwe rozpoznanie schorzenia, choć każdorazowo rekomendowany jest kontakt z lekarzem.

Czas trwania choroby

Przeziębienie i grypa mają inny czas trwania choroby. Groźniejszym i bardziej dokuczliwym schorzeniem jest grypa, która utrzymuje się wyraźnie dłużej niż przeziębienie. Niektóre objawy, w tym kaszel i osłabienie, mogą pozostać z pacjentem nawet na kilka tygodni. Przeziębienie powinno przejść już po kilku dniach.

Jak rozprzestrzeniają się te choroby?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie cechują się wysokim stopniem zakaźności. Oznacza to, że rozprzestrzeniają się szybko. Najczęściej choroba rozchodzi się drogą kropelkową. Zarazić się można podczas kichania lub kaszlu osoby, która boryka się ze schorzeniem. Inną okazją za zarażenia jest bliski kontakt z taką osobą. Rzadziej wirusy grypy i przeziębienia przedostają się do naszego organizmu poprzez zainfekowane przedmioty i kontakt z nimi, czy też drogą pokarmową.

W zależności od rodzaju wirusa, rezerwuwarem grypy mogą być również zwierzęta. Zarazić się można poprzez jedzenie surowych jaj chorych ptaków, czy też spożywanie niedogotowanego lub surowego mięsa. W związku z tym warto zachować szczególną ostrożność i minimalizować ryzyko zakażenia.

Przeziębienie, grypa – podobne leczenie

Leczenie grypy i przeziębienia jest bardzo podobne. Przede wszystkim w terapii stosuje się leki przeciwwirusowe, które wykazują skuteczność na dany typ wirusa. Oznacza to, że przepisanie leków przeciwwirusowych powinno być poprzedzone badaniami, choć wiele preaparatów dostępnych na rynku cechuje się uniwersalnym działaniem. W przypadku grypy podstawowe medykamenty to zanamiwir i oseltamiwir. Ponadto stosuje się leczenie objawowe, w tym m.in.: leki przeciwkaszlowe, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Dodatkowo pacjentom rekomenduje się zaniechanie aktywności fizycznej, w tym pracy, a także przyjmowanie dużej ilości płynów, z wyłączeniem napojów gazowanych. W skrajnych przypadkach, gdy wystąpi ciężki przebieg choroby, rekomenduje się leczenie szpitalne. Do niego dochodzi wtedy, gdy u pacjenta utrzymuje się gorączka powyżej 40℃ lub takie objawy grypy jak: majaczenia, zaburzenia świadomości, trudności w oddychaniu, ucisk i ból w klatce piersiowej, czy wybroczyny na skórze.

Podstawowe leki stosowane przy grypie i przeziębieniu

Poniżej zestawienie podstawowych preparatów medycznych, które stosowane są przy grypie i przeziębieniu:

 • inhibitory neuraminidazy: zanamiwir i oseltamiwir ;
 • paracetamol i ibuprofen;
 • syropy z lewodropropizyną lub butamiratem i inne preparaty przeciwkaszlowe;
 • ihibitory M2: amantadynairymantadyna;
 • leki z oksymatazoliną i ksylometazolinę.

O tym jak leczyć grypę każdorazowo decyduje lekarz prowadzący. Tego typu środki wykorzystywane są również w leczeniu przeziębienia.

Grypa

Domowe sposoby na walkę z grypą i przeziębieniem

W przypadku tych jednostek chorobowych nie zawsze wymagane jest stosowanie preparatów dostępnych na receptę. Często wystarczające w leczeniu będą domowe sposoby oraz ogólnodostępne środki. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, rekomenduje się stosowanie:

 • leków na przeziębienie dostępnych bez recepty;
 • syropów na kaszel;
 • inhalacji dróg oddechowych;
 • leków objawowych na ból gardła, bóle mięśni i głowy;
 • herbat ziołowych.

Co jeszcze ma znaczenie?

Ponadto pacjent powinien postawić na odpoczynek, nawadnianie się oraz regularne spożywanie posiłków. Odrobina spokoju wpłynie korzystnie na czas leczenia grypy i przeziębienia oraz sprawi, że schorzenia te nie będą tak dokuczliwe. W okresie wzmożonej zachorowalności rekomenduje się stosowanie suplementów diety wspierających odporność organizmu, w tym witaminy C. Korzystnie na nasz układ immunologiczny działa również regularna aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta. Zmiana stylu życia może przynieść satysfakcjonujące efekty i obniżyć ryzyko w przypadku grypy i przeziębienia.

Ryzyko zachorowania zmniejszysz również poprzez ścisłe przestrzeganie zasad higieny, w tym częste mycie rak, wietrzenie pomieszczeń oraz dostosowanie ubioru do panujących warunków atmosferycznych. W okresie największej liczby zachorowań unikaj skupisk ludzi oraz zachowuj bezpieczny dystans od osób, które wyglądają na podziębione. Tego typu działania prewencyjne mogą przynieść bardzo dobre skutki.

e-recepta online

Wypełnij wywiad, Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Recepta online a leki przeciwwirusowe

Jeżeli masz grypę lub jej objawy, to nie czekaj z wizytą u lekarza. Dobrym wyborem może być zdalna konsultacja medyczna. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie na portalu https://e-recepta.net/ receptę online. To innowacyjna usługa, dzięki której wsparcie specjalistów masz na wyciągnięcie ręki. Docenią to osoby, które cenią sobie spokój, wygodę, a także borykają się z ograniczonym dostępem do lekarzy w poradniach stacjonarnych. Recepta online polega na wypełnieniu formularza medycznego, a także wskazaniu przyjmowanego dotychczas preparatu. Kolejnym krokiem jest opłacenie usługi. Pamiętaj o tym, aby w formularzu medycznym podawać tylko dokładne i prawdziwe informacje. Na podstawie tego nasz specjalista sprawdzi Twój przypadek oraz podejmie decyzję w zakresie leczenia. Jeżeli będzie to niezbędne, to zostanie wystawiona e-recepta na zakup leków stosowanych w leczeniu grypy i przeziębienia. Ponadto otrzymasz dokładne wskazania do dalszego postępowania.

Gdzie zrealizować e-receptę?

E-recepta to wygodne rozwiązanie. Dzięki niej możesz zakupić leki w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod, a także swój numer PESEL. Tego typu dokument nie ulegnie zniszczeniu, ponieważ zapisany jest na dysku. Masz do niego wgląd poprzez Internetowe Konto Pacjenta. W imieniu osoby chorej leki może zakupić również jej bliski, co jest dodatkowym ułatwieniem. Zapraszamy do skorzystania z oferty https://e-recepta.net/. Nasi specjaliści zadbają o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeżeli w trakcie terapii dojdzie do zaostrzenia objawów lub pojawią się jakiekolwiek niepokojące skutki uboczne, to niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Każdy lek niewłaściwie stosowany może powodować zagrożenie dla Twojego zdrowia.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
Share on email

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Pozostałe artykuły: