Jak leczyć zwyrodnieniowe zapalenie stawów
Dodano:
8 sierpnia, 2022
10:27
Zaktualizowano:
21 października, 2022
12:30
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Choroba zwyrodnieniowa stawów – czym się charakteryzuje?

Choroba zwyrodnieniowa stawów to nic innego, jak schorzenie układu ruchu. Rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów może przebiegać z uwagi na zarówno ilość chrząstki stawowej, jak również jej jakość. Chrząstką stawową nazywamy substancję, która występuje naturalnie w stawach każdego człowieka. Jej głównym zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawów biodrowych, kolanowych oraz ręki, jak również umożliwianie przesuwania powierzchni stawowych.

Objawy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów na początku pojawiają się wyłącznie w obrębie chrząstki stawowej. Następnie mogą one przenosić się również na inne struktury. Uszkodzenie dotyczy potem również kości pod chrząstką stawową, torebki stawowej, więzadeł, ścięgien oraz mięśni.

Pierwsze symptomy

Na początku objawy występują wyłącznie w miejscu, w którym tworzy się stan zapalny. Mogą to być stawy kolanowe czy biodrowe. Ból okolicy podkolanowej oraz innych miejsc daje jasny sygnał, że następuje postęp choroby. Do tego dochodzi również sztywność stawów, które stopniowo może przerodzić się w zniekształcenie jego obrysu. Deformacje okolic stawów sprawiają, że tracą one zdolności ruchowe. W niektórych przypadkach może pojawić się również ból pleców, gdyż niewłaściwe ukrwienie stawów wpływa również na objawy zapalenia w obrębie kręgosłupa oraz palców rąk i stóp.

Czy zwyrodnienie stawu kolanowego jest dziedziczne?

W chorobie zwyrodnieniowej stawów dość ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie. Dotychczas dziedziczenie tego typu schorzeń było podważane; dziś wiemy jednak, że choroba zwyrodnieniowa to szereg objawów, które mogą mieć ścisły związek z obciążeniem genetycznym.

Chorobę zwyrodnieniową stawów można nabyć właśnie z uwagi na fakt, że ktoś z rodziny zmagał się z objawami zapalenia stawu. Występowanie takich dolegliwości ma bezpośredni związek z budową kolagenu, która może być ustalone genetycznie. Przemiany metaboliczne, jakie zachodzą w tej substancji, również mają podłoże dziedziczne, zatem ryzyko wystąpienia choroby u osób, których rodzice czy dziadkowie doświadczają objawów zwyrodnienia stawów, jest bardzo wysokie.

zapalenie stawów

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawiać się z rozmaitych względów. Leczenie farmakologiczne bądź leczenie niefarmakologiczne powinno być poparte przede wszystkim diagnozą, a także rozpoznaniem konkretnej przyczyny, która ma wpływ na taki stan pacjenta.

Za dolegliwości, które w wielu przypadkach całkowicie uniemożliwiają ruch, odpowiadają zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe, które mogą pojawić się wraz z wiekiem. Choroba zwyrodnieniowa stawów może pojawić się także u osób, które doświadczyły różnego rodzaju wypadków. Urazy stawów czy ich przeciążenia znacząco wpływają na stan tej konstrukcji w organizmie, zatem objawy mogą pojawić się na skutek uprawiania sportu.

Deformacje stawów

Ryzyko rozwoju choroby pojawia się również w związku z podnoszeniem ciężkich przedmiotów. W przypadku zwyrodnienia stawów mogą pojawić się również wyrośle kostne. Są one często skutkiem złego ustawienia kości po operacjach czy różnego rodzaju wypadkach.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów dotyczą również tych pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia procesu syntezy proteoglikanów. Zdarza się także, że dolegliwości ze strony stawów związane są z chorobami zakaźnymi lub też ogólnoustrojowymi.

Choroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się również z wadliwą ruchliwością. Wystąpienie objawów choroby jest zdecydowanie częstsze u pacjentów z nadwagą w znacznym stopniu bądź otyłością. Leczenie w takim przypadku będzie polegało szczególnie na redukcji masy ciała.

Rodzaje choroby zwyrodnieniowej stawów

W ramach przebiegu choroby zwyrodnieniowej można wyodrębnić kilka jej postaci. W chorobie zwyrodnieniowej stawów możliwe są okresy zaostrzeń oraz remisji. Zależy to przede wszystkim od tego, w jakim stanie jest nie tylko chrząstka stawowa, ale również inne elementy stawu. Oprócz zmian w chrząstce stawowej mogą pojawić się również znaczące straty w warstwie podchrzęstnej oraz całej macierzy otaczającej komórki chrząstki. Ograniczenie ruchomości może dotyczyć różnych stawów w organizmie pacjenta.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Najczęściej występujące schorzenie stawu, to te dotyczące kolana. W niektórych przypadkach może ono kwalifikować się nawet na leczenie operacyjne. Znaczna utrata chrząstki kolanowej może bowiem osłabić mięśnie, przez co praktycznie całe kolano staje się sztywne. Uniemożliwia to prowadzenie nawet umiarkowanej aktywności fizycznej.

Zaostrzenie tej choroby w przypadku stawu kolanowego dotyczy przede wszystkim przykurczów w mięśniach; pojawia się także chrupanie oraz strzykanie w momencie poruszania kolanem. Okresy zaostrzeń bądź remisje często występują niezależnie od okoliczności; zatem trudno jest jednoznacznie je przewidzieć.

zapalenie stawów

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Osłabienie mięśni otaczających staw dotyczy również okolic biodrowych. Nasilenie bólu pojawia się głównie wtedy, gdy doszło do znaczącej utraty chrząstki. Więzadła oraz mięśnie, które otaczają staw biodrowy, ulegają wówczas uszkodzeniu. Dochodzi wtedy do ograniczenia zakresu ruchomości w tym stawie, przez co pojawia się również jego sztywność.

Problemy ze stawem biodrowym mogą również prowadzić do powstawania wyrośli kostnych. Kwalifikują się one do leczenia operacyjnego, gdyż mogą powodować silne dolegliwości bólowe. Anomalie w budowie stawu to także powód częstych skurczów mięśni, utykania podczas chodzenia oraz uczucia bezładnej nogi.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa pojawia się przede wszystkim na skutek siedzącego trybu życia oraz zrezygnowania z ruchu fizycznego. W takiej sytuacji dochodzi do przedwczesnego zużycia oraz zniekształcenia poszczególnych elementów kręgosłupa – kręgów oraz stawów międzykręgowych, które odpowiadają za prawidłową pracę tego odcinka kostnego.

Przebieg choroby

W chorobie zwyrodnieniowej stawów objawy mogą pojawiać się stosunkowo późno – całe schorzenie rozwija się bowiem dość wolno. W początkowym stadium na chrząstce danego stawu pojawia się ledwo widoczna zmiana. To powolne włóknienie powierzchni stawowych, które ma związek również z powstaniem wewnątrz niej szczelin. Występująca naturalnie w stawie chrząstka stawowa jest wówczas silnie ścierana – do tego stopnia, że widoczne staje się całe wnętrze stawu.

Zwężenie szpary stawowej wpływa również na warstwę podchrzęstną, która staje się dużo grubsza. Zmiana osi ustawienia stawu sprawia, że tworzą się w niej torbiele, uniemożliwiające pełną ruchomość stawu.

Zaostrzenie objawów zwyrodnienia następuje w momencie, gdy pojawiają się narośle kostne, zwane również osteofitami. Wpływają one na zapalenie błony maziowej stawu, a także zwłóknienie torebki stawowej. Ruszanie stawem jest wówczas praktycznie niemożliwe, gdyż w trakcie takich czynności pojawia się dokuczliwy ból.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Głównymi dolegliwościami, które towarzyszą chorobie zwyrodnieniowej stawu, jest ból oraz ograniczenie zdolności ruchowych. Mogą one pojawić się w obrębie praktycznie każdego stawu.

Przyczyny występowania takich dolegliwości upatrywane są przede wszystkim w podeszłym wieku osób, których one dotyczą. Niemożność wykonywania rozmaitych ćwiczeń czy nawet codziennych czynności z uwagi na zablokowanie stawu dotyka jednak coraz młodsze osoby.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów często konieczne jest nawet u osób, które mają dopiero czterdzieści lat. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka również znacznie częściej kobiet niż mężczyzn – i to nie tylko w podeszłym wieku!

Zwyrodnienie stawów – jakie badania wykonać?

Rozpoczęcie leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów powinno być poprzedzone rzetelną diagnozą. Wizyta u specjalisty będzie zatem niezbędna! To lekarz decyduje bowiem, jakie badania należy wykonać, by móc jasno określić przyczynę dolegliwości, jakie występują u danego pacjenta.

Wątpliwości co do diagnozy z pewnością rozwieją badania RTG stawu, które dość jasno pokazują zmiany, jakie zaszły w obrębie danego stawu.

Istnieją trzy ścieżki leczenia tego typu schorzenia, a o wyborze którejś z nich decyduje specjalista – oczywiście na podstawie diagnozy oraz wyników przeprowadzonych badań. Metody te to leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne oraz zabiegowe.

Jak leczy się zwyrodnienie stawów?

Początkowe stadium zwyrodnienia stawów to przede wszystkim leczenie niefarmakologiczne. W takiej sytuacji pacjent powinien zmniejszyć masę swojego ciała, dzięki czemu wyeliminowane zostanie silne obciążenie stawów.

Warto przy tym dodać, że pilnowanie odpowiedniej wagi to również dobra profilaktyka przeciw temu dość przykremu, bo dającemu uciążliwe dolegliwości schorzeniu.

Intensywne treningi w celu zmniejszenia masy ciała mogą być jednak szkodliwe dla zdrowia. Warto pamiętać, by rozpocząć aktywność fizyczną od dość lekkich ćwiczeń.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty, który na pewno będzie w stanie dobrać odpowiednie ćwiczenia tak, by nie obciążyć dodatkowo stawów, a równocześnie móc zgubić kilka kilogramów.

Doskonałym rozwiązaniem jest również kinezyterapia. Pozwala ona na zachowanie zakresu ruchów danego stawu, a także wpływa znacząco na zmniejszenie objawów. Kinezyterapia może również pomóc w utrzymaniu prawidłowego siły mięśniowej objętego schorzeniem stawu.

Jako leczenie niefarmakologiczne traktuje się także korzystanie z przyrządów ortopedycznych, które pomagają wykonywać różnego rodzaju aktywności fizyczne. Mowa tu o kulach, laskach, ortezach, a także specjalistycznym obuwiu.

Stosowanie tego typu przedmiotów odciąża chore stawy, dzięki czemu ból przy chodzeniu bądź wykonywaniu innych czynności nie jest aż tak silny. Leczenie niefarmakologiczne to dobry sposób na poradzenie sobie z bólem, a nierzadko nawet na zahamowanie rozwijania się objawów choroby.

Korzystanie z takiej metody sprawia również, że pacjent nie musi przyjmować tak dużych ilości leków przeciwbólowych, które redukują niepożądane dolegliwości.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Kolejną metodą walki z objawami, które występują przy zwyrodnieniu stawów, jest leczenie farmakologiczne. Stosuje się je przede wszystkim wtedy, gdy pojawia się u pacjenta znaczne nasilenie bólu.

Utrzymanie prawidłowej masy ciała czy wykonywanie lekkich ćwiczeń nie zawsze może jednak pomóc. W takiej sytuacji sięga się przede wszystkim po niesteroidowe leki przeciwzapalne, a nawet opioidy. Leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol bądź ibuprofen, również mogą zadziałać w takiej sytuacji.

Ból o mniejszym natężeniu można wyeliminować za pomocą środków miejscowych. Stosuje się wówczas maści labo żele, które są dostępne w każdej aptece bez recepty i które mają działanie przeciwzapalne.

W razie zaostrzenia choroby możliwe jest stosowanie glikokortykosteroidów. Ból stawów można wyeliminować również poprzez podawanie choremu kwasu hialuronowego.

Leczenie zabiegowe

Jeżeli u danego pacjenta wystąpi zaostrzenie objawów, które trudno będzie wyeliminować nawet za pomocą silnych leków przeciwbólowych, lekarz może zaproponować punkcję stawu. To oczyszczenie wnętrza stawu oraz opłukanie go za pomocą soli fizjologicznej.

Zmiany osi ustawienia stawu, które są nieodwracalne, jak również ból prowadzący do nagłego zablokowania ruchu można wyeliminować za pomocą endoprotezoplastyki. Wymienia się wówczas cały staw kolanowy bądź biodrowy i wstawia się wówczas tytanową protezę.

zapalenie stawów

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Ryzyko zachorowania na schorzenie tego typu pojawia się z wiekiem. Dolegliwości związane ze zwyrodnieniem stawów – takie, jak uniemożliwienie wykonywania ruchu, okresy zaostrzeń z silnym bólem, to jasny sygnał do tego, by udać się do specjalisty.

Warto przy tym dodać, że nawet stosowanie leczenia wspomagającego może przynieść pozytywne rezultaty! Aktywność fizyczna osoby, która cierpi na tego typu dolegliwości, będzie kluczowa. Nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała czy zbyt wymagające ćwiczenia sportowe mogą jedynie zaszkodzić.

Kluczowe w trakcie choroby zwyrodnieniowej stawów jest minimalizowanie objawów. Najważniejsza przyczyna powstawania takich schorzeń to przede wszystkim brak odpowiedniej ilości ruchu.

Zmiana trybu życia, która polega na wykonywaniu nawet niewielkiej aktywności fizycznej każdego dnia, na pewno wpłynie pozytywnie na stan zdrowia oraz samopoczucie pacjenta, który zmaga się z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Szczególnie polecanymi aktywnościami są szybkie marsze, joga, a także pływanie. Uprawianie sportu w sposób odpowiedzialny i rozważny wpływa bowiem na wydzielanie się w stawie płynu, którego głównym zadaniem jest ochrona przed niekorzystnym tarciem chrząstek w stawie. Płyn ten dodatkowo wzmacnia stawy, a także je odżywia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów może postępować na skutek nieodpowiedniej diety. Osoby, które cierpią z powodu takich dolegliwości, powinny przede wszystkim spożywać odpowiednią ilość białka, antyoksydantów oraz kwasów omega-3. Takie składniki odżywcze doskonale wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Nie powinno się natomiast spożywać zbyt dużej ilości produktów, które bogate są w tłuszcze nasycone. Ich nadmiar ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i może prowadzić do nadwagi i otyłości!

Uciążliwe dolegliwości związane z omawianym schorzeniem można przynajmniej częściowo wyeliminować za pomocą odpowiednio przygotowanej rehabilitacji. Ćwiczenia nie tylko przynoszą ulgę w bólu, ale również redukują zanik mięśni wokół stawu, który jest dotknięty stanem zapalnym.

Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą także wpływać pozytywnie na ukrwienie oraz dobre odżywienie tkanek. Do tego, by odczuć ulgę w tej chorobie, przydadzą się również naświetlania. Ocieplenie stawu wpływa bowiem na zmniejszenie bólu oraz sztywności; ciepłe okłady to również poprawa elastyczności mięśni.

Czy da się wyleczyć tę chorobę zwyrodnieniową?

Całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej stawów jest w wielu przypadkach niemożliwe. Objawy mogą się bowiem rozwijać bez względu na okoliczności. Leczenie stosuje się głównie po to, by móc zmniejszać dolegliwości i nie odczuwać bólu na co dzień.

Odpowiednia diagnoza postawiona przez specjalistę, a także dobrze dobrane leczenie sprawiają, że pacjent może swobodnie się poruszać i nie odczuwać dyskomfortu ze strony chorego stawu.

Kiedy iść do lekarza?

Wizyta u lekarza konieczna jest już w momencie zaobserwowania pierwszych symptomów schorzenia. Rozwój choroby można bowiem przynajmniej częściowo zatrzymać właśnie poprzez wczesną diagnozę i wdrożenie specjalistycznego leczenia.

Wiele osób, które ma problemy ze stawami, nie korzysta jednak wcale z pomocy lekarza. Przyczyną takiego stanu jest z pewnością fakt, że pacjenci muszą czekać na taką wizytę przez bardzo długi czas. Opóźnienie w diagnozie, a także leczeniu zwyrodnienia stawów, może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Na szczęście istnieje inna forma kontaktu ze specjalistą, która dostępna jest dla każdego praktycznie na wyciągnięcie ręki! Porada internetowa – bo o niej tu mowa, to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby porozmawiać z lekarzem na temat swoich dolegliwości.

Porada internetowa

Konsultacja przez internet polega przede wszystkim na tym, że pacjent może porozmawiać z lekarzem specjalistą bez konieczności udania się do jego gabinetu. Na taką wizytę nie trzeba oczekiwać miesiącami – można się na nią umówić dosłownie od zaraz! W naszej firmie pracuje wielu specjalistów z różnych dziedzin, zatem znalezienie wolnego terminu na konsultację nie stanowi wcale żadnego problemu. Aby móc porozmawiać z lekarzem, wystarczy mieć dostęp do internetu oraz przebywać w komfortowych warunkach, które umożliwiają spokojną wymianę zdań ze specjalistą.

Wizyta taka umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie z pacjentem szczegółowego wywiadu na temat jego stanu zdrowia, jak również postawienie rzetelnej diagnozy. Na jej podstawie dobiera się wówczas odpowiednie leki, które mogą przynieść ulgę w uciążliwych dolegliwościach, które pojawiają się wraz z rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Lekarz będzie mógł także wypisać dla pacjenta e-receptę. Recepta internetowa nie różni się w zasadzie niczym od dokumentu, który wystawia lekarz w czasie wizyty stacjonarnej. Posiadanie takiej e-recepty umożliwia pacjentowi wykupienie niezbędnych do leczenia leków w praktycznie każdej aptece – i to w dowolnym momencie!

Konsultacja online to również możliwość przekazania pacjentowi wskazówek do tego, jak powinien się odżywiać lub jaki sport uprawiać, by zniwelować męczące go objawy. Warto bowiem pamiętać, że rozwój choroby stawów nie musi wcale oznaczać końca aktywności ruchowej u osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Jeżeli dolegliwości będą odpowiednio leczone, wówczas mogą one wcale nie utrudniać w żaden sposób normalnego funkcjonowania. Do tego, by móc cieszy się aktywnym trybem życia mimo dolegliwości ze strony stawów, konieczne będzie znalezienie najbardziej efektywnej metody leczenia. Nasi specjaliści z pewnością Ci w tym pomogą, zatem nie wahaj się i skorzystaj z naszej usługi porad internetowych.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Klimiuk PA, Kuryliszyn-Moskal A. (2012). Choroba zwyrodnieniowa stawów.
  2. Szopińska IS, Kontny E, Zaniewicz-Kaniewska K, Prohorec-Sobieszek M, Saied F, Maśliński W. (2013). Rola czynników zapalnych i tkanki tłuszczowej w patogenezie reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów.
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Właściciel portalu e-recepta.net jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej i został wpisany do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod numerem: 000000253476.