Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Doustna antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Dodatkową zaletą tabletek antykoncepcyjnych jest łatwość ich użycia, a ich stosowanie nie wymaga wnikliwej obserwacji objawów zachodzących w cyklu menstruacyjnym kobiety. Pojawiają się zatem pytania, co to jest pigułka antykoncepcyjna? Po co są tabletki antykoncepcyjne? Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać? Jak działa tabletka hormonalna? Jak stosować pigułki antykoncepcyjne? Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne – rano czy wieczorem? Od kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne i jak szybko chronią przed ciążą? Jaką skuteczność mają tabletki antykoncepcyjne? Ile można się spóźnić z tabletką antykoncepcyjną? Ile kosztują tabletki antykoncepcyjne? Kto może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Co to są tabletki antykoncepcyjne?

Tabletka antykoncepcyjna, zażywana również pigułką antykoncepcyjną, to środek  hormonalny stosowany doustnie celem zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Pigułki antykoncepcyjne w zależności od rodzaju zawierają w swoim składzie wyłącznie progestagen, będący pochodną progesteronu – jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne lub progestagen i estrogen – dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony hamują owulację, a także przyczyniają się do zmiany konsystencji śluzu szyjki macicy, co uniemożliwia przedostanie się plemników do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Warto wskazać, że obecnie, tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych form antykoncepcji hormonalnej.

 

Jak dobrać tabletki antykoncepcyjne?

Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych powinien podyktowany być kilkoma czynnikami: wiekiem, oczekiwaniami oraz potrzebami używających ich kobiet. Dostępne są różne rodzaje pigułek antykoncepcyjnych, które różnią się między sobą zawartością hormonów. Z tego względu pigułek antykoncepcyjnych pod żadnym pozorem nie należy wybierać we własnym zakresie. Tabletki antykoncepcyjne może przepisać i wystawić na nie receptę lekarz ginekolog, który po uprzednim wywiadzie z kobietą, badaniu fizykalnym i omówieniu potrzeb, dobierze najlepszy rodzaj tabletek hormonalnych. W przypadku karmiących kobiet po porodzie mogą być stosowane jedynie jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, tzw. minitabletki, które zawierają wyłącznie progestagen, gdyż nie ma on wpływu na laktację. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych na trądzik najlepszym rozwiązaniem będą dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które wpływają na zahamowanie produkcji androgenów, co przyczynia się bezpośrednio do poprawy kondycji skóry. W przypadku występowania negatywnych skutków ubocznych, ginekolog może zmienić stosowane dotychczas pigułki antykoncepcyjne na inne.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 

Jak przyjmować pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegania ciąży. Pigułki antykoncepcyjne należy zażywać regularnie o tej samej porze – przez 21 dni, po czym następuje 7 dni przerwy, podczas których występuje krwawienie. Po 7-dniowej przerwie należy sięgnąć po kolejny blister tabletek. Co ciekawe, niektóre tabletki w opakowaniu poza tabletkami hormonalnymi mają dodatkowe tabletki o działaniu placebo, których zadaniem jest zachowanie ciągłości przyjmowania pigułek i niepominięcie żadnej dawki. W przypadku jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych stosuje się je ciągle, nawet w trakcie krwawienia i niezwykle istotna jest regularność – konieczne jest ich zażywanie każdego dnia o tej samej porze, gdyż nawet 3-godzina różnica w przyjęciu pigułek, wpływa na ich skuteczność. Dla skuteczności tabletek antykoncepcyjnych nie ma znaczenia, czy będą przyjmowane rano, czy wieczorem.

Kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne?

Wiele kobiet, które decydują się na rozpoczęcie terapii antykoncepcyjnej, zastanawia się, w którym dniu cyklu należy rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Należy zatem wskazać, że pigułki antykoncepcyjne należy zacząć przyjmować od 1. dnia miesiączki, który jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu. Takie zalecenia zazwyczaj również wydaje lekarz przepisujący stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak wskazać, że nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, by rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych w dowolnym dniu cyklu. Niemniej jednak wówczas ich działanie nie jest natychmiastowe, dlatego też pigułki antykoncepcyjne przyjęte w późniejszych dniach cyklu, mogą nie zdążyć zahamować owulacji, a działanie może zostać dodatkowo osłabione poprzez nieregularne ich przyjmowanie lub pominięcie tabletki. W takim przypadku pomocna może okazać się antykoncepcja niehormonalna w postaci na przykład gąbki dopochwowej, która zabezpieczy przed niechcianą ciążą.

Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne?

Pojawienie się efektu antykoncepcyjnego przy stosowaniu antykoncepcyjnych pigułek hormonalnych uzależnione jest od dnia cyklu, w którym zaczęto przyjmować środki doustne zabezpieczające przed ciążą, a także od rodzaju tabletek. W tym znaczeniu w przypadku tabletek jednoskładnikowych, bez względu na moment rozpoczęcia przyjmowania, przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe środki antykoncepcyjne. Co więcej, jeżeli tabletka została przyjęta z opóźnieniem większym niż 3 godziny bądź nastąpiło zupełne pominięcie pigułki antykoncepcyjnej, również należy stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną, aby zapewnić sobie skuteczną ochronę przed ciążą przez kolejne 48 godzin. Z kolei w przypadku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, które zaczęto przyjmować w ciągu pierwszych 5 dni cyklu menstruacyjnego, to znaczy w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki, działanie pigułek doustnych jest natychmiastowe – od momentu przyjęcia pierwszej tabletki. Jeżeli natomiast stosowanie pigułek antykoncepcyjnych rozpoczęło się w innym momencie cyklu miesięcznego kobiety, efekt antykoncepcyjny pojawi się dopiero po 7 dniach codziennego stosowania pigułek o tej samej porze. Oznacza to, że chcąc zabezpieczyć się przed ciążą w tym czasie, należy stosować inne metody antykoncepcji.

Wiele kobiet zastanawia się również, ile godzin działa tabletka antykoncepcyjna i jak długo się wchłania? Pigułka antykoncepcyjna działa przez 24 godziny, dlatego też niezwykle ważne jest jej stosowanie codziennie rano o mniej więcej tej samej godzinie. Ile czasu wchłania się tabletka antykoncepcyjna? Przyjmuje się, że tabletki antykoncepcyjne wchłaniają się przez około 3-4 godziny.

Jaka jest skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Skuteczność metod antykoncepcyjnych określona jest za pomocą wskaźnika Pearla, który wskazuje, ile kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną zaszło w ciążę przez rok. Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. W przypadku dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik Pearla wynosi 0,1-0,3. Natomiast w przypadku jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten oscyluje na poziomie 0,5-3.

Skuteczność antykoncepcyjna pigułek hormonalnych uzależniona jest jednak od regularnego stosowania i innych czynników, które mogą wpływać na ich działanie. Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Okazuje się, że istnieje zależność między antykoncepcją a alkoholem, gdyż napoje wysokoprocentowe mogą przyczynić się do zatrucia alkoholowego i wymiotów, które mogą spowodować, że nie wszystkie składniki zostaną wchłonięte.

 

Ile lat można brać tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna w postaci pigułek antykoncepcyjnych z powodzeniem może być stosowana przez wiele lat, pod warunkiem jednak, że jest dobrze tolerowana, a jej przyjmowanie nie wiąże się z występowaniem negatywnych skutków ubocznych. Nie ma zatem potrzeby robienia przerwy w ich stosowaniu innej, niż ta wynikająca z zakończenia blistra po 21 dniach. Wówczas kolejne opakowanie należy zacząć stosować po upływie 7 dni. Co więcej, badania wykazują, że przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, powyżej 10 lat, zmniejsza ryzyko rozwoju raka macicy, jajnika, a także jelita grubego.

Ile kosztują i gdzie kupić tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to zdecydowanie jedne ze skuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Dodatkową zaletą stosowania tego sposobu antykoncepcji jest również stosunkowo niski koszt. W zależności od rodzaju tabletek, miesięczny koszt doustnej antykoncepcji hormonalnej waha się od 20 do 70 złotych. Pigułki antykoncepcyjne są dostępne w aptekach po okazaniu recepty na konkretne pigułki.

Źródła:
  1. Awramiuk O. i in. (red.), „Antykoncepcja w pigułce”, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Warszawa 2019
  2. Karowicz-Bilińska A. i in., „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej”, Ginekol. Pol. 2014
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację