Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Grzybica penisa - przyczyny, objawy oraz leczenie

Jednym z dość częstych schorzeń dotykających męskich narządów płciowych jest grzybica penisa, znana także w medycynie jako kandydoza prącia.

Grzybica penisa - przyczyny, objawy oraz leczenie
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Za powstawanie grzybicy penisa odpowiadają drożdżaki. Infekcja może powodować dyskomfort w codziennym życiu, a nieleczona grozi powikłaniami. Czym jest grzybica penisa? Jak wyglądają przyczyny, objawy i leczenie choroby? Zapraszamy do lektury.

Grzybica penisa – przyczyny

Grzybica narządów płciowych wywoływana jest przez niekontrolowany wzrost liczebności grzybów z rodzaju Candida Albicans. To one są główną przyczyną choroby. Każdy z nas posiada je w swoim organizmie i w normalnych warunkach nie są one groźne. Atak drożdżaka Candida może objąć nie tylko zapalenie główki penisa (żołędzi), ale także wewnętrznej blaszki napletka, a czasem również ujście cewki moczowej.

Grzybicę prącia mogą powodować różne czynniki. Do głównych czynników zwiększających ryzyko występowania grzybicy penisa zalicza się:

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

 • cukrzycę;
 • częste stosowanie antybiotyków (schorzenie często występuje po terapii antybiotykowej);
 • odbycie stosunku płciowego bez prezerwatywy (gdy partner seksualny ma grzybicę penisa);
 • niewłaściwe nawyki higieniczne;
 • choroby, które osłabiają układ odpornościowy (np. toczeń, AIDS, nowotwory);
 • noszenie wilgotnej bielizny;
 • stosowanie środków o działaniu plemnikobójczym;
 • stosowanie kosmetyków podrażniających skórę;
 • ekspozycja męskich narządów płciowych na wilgotne i gorące środowisko;
 • przyjmowanie leków immunosupresyjnych i korykosteroidów;
 • przyjmowanie sterydów.

Co jeszcze sprzyja rozwojowi grzybicy prącia?

Ponadto dobre warunki rozwoju zapewnia grzybom obcisła bielizna, dlatego należy zadbać o starannie dopasowaną i czystą bieliznę. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na grzybicę penisa jest spożywanie dużej ilości cukru w swojej diecie. Kolejna przyczyna drożdżycy penisa to chemioterapia. Wśród popularnych czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy penisa wymienia się również częste uprawianie stosunków seksualnych, ponieważ w trakcie seksu z zarażoną partnerką grzybica przenosi się na męskie narządy płciowe. W związku z tym warto zadbać o stosowanie prezerwatyw.

Jak zapobiegać grzybicy penisa?

Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć grzybicę penisa. Jednym ze skutecznych sposobów zapobiegania chorobie jest dbanie o właściwą higienę narządów płciowych. W tym celu stosuje się dobrej jakości kosmetyki do higieny intymnej, w tym między innymi żele przeznaczone dla mężczyzn. Podczas wizyty w aptece lub dobrze wyposażonej drogerii warto zwrócić uwagę na delikatnie działające produkty, które minimalizują ryzyko występowania podrażnień. Po kąpieli niezbędne jest dokładne osuszenie prącia, na przykład za pomocą ręcznika, czy też ręczników papierowych. Oczywiście w ramach higieny należy postawić na regularne mycie całego ciała, a nie tylko narządów płciowych.

Kolejnym rekomendowanym sposobem zapobiegania schorzeniu jest zmiana bielizny. Należy zrezygnować z obcisłej bielizny i postawić na bawełnianą i luźną, która zapewni penisowi dopływ świeżego powietrza i odpowiednią wentylację. Osoby podatne na zachorowania, lub w trakcie leczenia mogą w domowym zaciszu na jakiś czas zrezygnować z noszenia bielizny. Użytkowanie obcisłej i mało przewiewnej bielizny sprzyja powstawaniu wilgoci i wysokiej temperatury w okolicy prącia, co w konsekwencji zwiększa ryzyko zakażenia. Optymalne warunki namnażania grzybów Candida gwarantują nie tylko obcisłe majtki, ale także ich rzadkie zmienianie.

Odżywianie ma znaczenie

W profilaktyce grzybicy penisa stosuje się również odpowiednią dietę, tzw. dietę przeciwgrzybiczą. Dobrze skonstruowany jadłospis, który zmniejsza ryzyko występowania grzybicy prącia, powinien być bogaty w takie składniki jak:

 • ryby i chude mięso;
 • lekkostrawne warzywa i owoce;
 • produkty wysokobiałkowe;
 • zdrowe tłuszcze roślinne;
 • produkty pełnoziarniste;
 • duża ilość wody.

Osoby podatne na kandydozę powinny unikać dużej ilości cukrów i w miarę możliwości wyeliminować je ze swojej diety. Na rozwój zakażenia penisa wpływ mają nie tylko cukry, ale także częste spożywanie alkoholu. Dodatkowym wsparciem będzie suplementacja witaminowa.

Objawy grzybicy penisa

Nasilenie oraz rodzaj objawów grzybicy na narządach płciowych może różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta i stopnia rozmnożenia drożdżaków. Do podstawowych objawów choroby zaliczane są:

 • obrzęk penisa;
 • stulejka (objaw występujący przy przewlekłej i nawracającej postaci choroby);
 • swędzenie penisa;
 • pieczenie penisa;
 • ból penisa;
 • pieczenie przy oddawania moczu;
 • występowanie bólu penisa w trakcie stosunku seksualnego i ejakulacji;
 • serowate masy spod napletka;
 • czerwone plamy na penisie;
 • pęcherzyki z surowiczą treścią lub grudki;
 • płytkie nadżerki i obrzęk;
 • wysuszenie żołędzi.

W niektórych przypadkach grzybica może objąć także inne narządy. Namnażanie drożdżaków można zaobserwować m.in.: w jamie ustnej, gardle, na skórze głowy i ciała oraz paznokciach.

Jak diagnozuje się grzybicę penisa?

W diagnostyce grzybicy prącia stosuje się przede wszystkim wywiad lekarski, a także ocenę organoleptyczną narządów płciowych. Do badań może posłużyć preparat mikroskopowy. Jeżeli lekarz ma problem z postawieniem ostatecznej diagnozy, to może pobrać wymaz spod napletka oraz z żołędzi i poddać go badaniu na posiew.

Jeżeli podejrzewacie u siebie objawy grzybicy penisa, to rekomenduje się kontakt ze specjalistą. W tym celu można wybrać poradę z lekarzem pierwszego kontaktu, dermatologiem lub urologiem. Przy bardzo klarownych objawach i uzasadnionym podejrzeniu choroby, wystarczająca może być konsultacja zdalna i skorzystanie z opcji recepty online. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz zadecyduje, czy wystawić e-receptę na zakup leków zwalczających kandydozę. Z takiej konsultacji możecie z powodzeniem skorzystać na naszym portalu.

Grzybica prącia a aktywność seksualna

Podczas infekcji grzybiczej można odczuwać spory dyskomfort podczas uprawiania seksu. Ponadto każdy stosunek płciowy wiąże się z ryzykiem, że grzybicę penisa przeniesie się na narządy płciowe partnera lub partnerki. W związku z tym do czasu wyleczenia należy zrezygnować z aktywności seksualnej. Z jednej strony zminimalizuje się ryzyko występowania dodatkowych podrażnień i dolegliwości bólowych, a z drugiej strony zwiększy się bezpieczeństwo swojego partnera.

Leczenie grzybicy penisa

Na czym polega leczenie? Grzybica penisa to dokuczliwe schorzenie, jednak jego leczenie nie powinno trwać długo.

Kuracja miejscowa

Sposobem na walkę z kandydozą może być leczenie miejscowe. Satysfakcjonujące efekty można zauważyć już po pierwszym zastosowaniu żelu lub kremu przeciwgrzybiczego. Oczywiście kuracja powinna być kontynuowana do momentu całkowitego wyleczenia.

Wśród preparatów medycznych do stosowania miejscowego wymienia się kremy zawierające flukonazol, ekonazol, klotrimazol, mikonazol i ketokonazol. Jeżeli taka kuracja nie przyniesie rezultatu, a grzybica penisa objawy będzie nasilać, to rekomenduje się kurację doustną.

Kuracja doustna

W niektórych przypadkach rekomenduje się zastosowanie kuracji doustnej. Jeżeli podejrzewacie u siebie to schorzenie, to wyborem powinien być po prostu lekarz pierwszego kontaktu, który wybierze odpowiednie leczenie grzybicy prącia. Preparaty doustne i miejscowe na grzybicę penisa dostępne są bez recepty. O rozpoczęciu kuracji doustnej powinien zdecydować lekarz.

W niektórych przypadkach rekomendowane mogą być leki dostępne na receptę, które możecie uzyskać, korzystając z konsultacji medycznej i recepty online.

Leczenie partnera lub partnerki

Jeżeli zmagamy się z grzybicą penisa, to kuracji musi poddać się także nasza partnerka. Leczenie grzybicy penisa u partnerki seksualnej zmniejsza ryzyko zarażenia ponownie.

Czy grzybicę leczy się raz na zawsze?

Niestety schorzenie takie jak grzybica członka ma to do siebie, że nie leczy się go raz na zawsze. Organizm człowieka poddany jest działaniu grzybów każdego dnia, a sama grzybica lubi niestety powracać. Aby zminimalizować ryzyko nawrotów, warto wyeliminować jej przyczyny oraz zapobiegać chorobie stosując odpowiednią higienę, bieliznę, dietę oraz odpowiedzialność w trakcie stosunków seksualnych.

Czy leczenie domowe ma sens?

Domowe sposoby na leczenie grzybicy nie są skuteczne, dlatego odradza się stosowanie naparów ziołowych i innych polecanych przez internautów metod. Niewłaściwie leczona kandydoza penisa może powodować obrzęk penisa, zapalenie najądrza oraz inne powikłania. Grzybice prącia to choroby weneryczne i należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czym może skutkować nieleczona grzybica penisa?

Szybkie i skuteczne leczenie grzybicy prącia ma znaczenie. Niewłaściwie leczona lub zaniedbana choroba może powodować takie powikłania jak:

 • zapalenie najądrza;
 • zaburzenia czynności układu moczowo-płciowego (w tym problemy podczas oddawania moczu);
 • przerost gruczołu krokowego;
 • bezpłodność.

 

Recepta online – grzybica penisa

Na naszym portalu możecie skorzystać ze zdalnej konsultacji medycznej online. W trakcie spotkania lekarz przeprowadzi dokładny wywiad oraz zarekomenduje określoną kurację w przypadku kandydozy. Podczas rozmowy poinformuj specjalistę o przyjmowanych lekach, ryzykownych kontaktach seksualnych oraz czynnikach, które mogły zwiększyć ryzyko choroby w Twoim przypadku. Powinieneś przedstawić także objawy, dzięki czemu specjalista wystawi e-receptę na właściwy lek. W niektórych przypadkach stosowanie leków dostępnych na e-recepty nie będzie wymagane i wówczas otrzymacie rekomendację stosowania ogólnie dostępnych medykamentów.

Dlaczego skorzystać z recepty online? Wygodna e-recepta

Zachęcamy do skorzystania z usługi recepty online. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu konsultacja medyczna będzie przeprowadzona zdalnie. To sposób na zaoszczędzenie czasu. Ponadto kontakt ws. grzybicy prącia może być wstydliwy dla wielu mężczyzn, dlatego łatwiej będzie im podjąć rozmowę z nieznanym specjalistą, a nie ze swoim lekarzem rodzinnym. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to lekarz wystawi e-receptę, którą zrealizujecie w dowolnej aptece w Polsce.

Dbałość o dobro pacjentów

Nasze usługi cechuje dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów, dlatego e recepty wystawiane są tylko w określonych przypadkach. Zapraszamy do kontaktu, abyśmy mogli pomóc Wam w walce z grzybicą członka.

Jeżeli w trakcie stosowania leków zauważycie niepokojące objawy, to rekomenduje się pilny kontakt ze specjalistą.

Źródła:
 1. Maleszka R., Adamski Z., Szepietowski J., Baran E. (2021). Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych - rekomendacje ekspertów.
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację