Dodawanie leku do recepty...
Loading...

E-recepta dla dziecka. Jak działa i jak odebrać?

Od jakiegoś czasu obowiązującym w Polsce dokumentem jest e-recepta. To na jej podstawie można zakupić leki w dowolnej aptece. Dotyczy to także preparatów dla dzieci. E-recepta dla dziecka może być zrealizowana tylko przez jego opiekuna. Rodzic może mieć do niej dostęp m.in. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa e-recepta dla dziecka i jak ją odebrać.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Czym jest e-recepta dla dziecka?

E-recepta to dokument, na podstawie którego kupuje się leki w aptece. Od 8 stycznia 2020 roku jest to jedyny obowiązujący dokument, który może przepisać lekarz, aby pacjent kupił odpowiednie leki. Jak sama nazwa wskazuje, e-recepta dla dziecka to dokument, który wydawany jest na podstawie konsultacji medycznej z pacjentem poniżej 18. roku życia. W przypadku dzieci leki może zakupić tylko ich prawny opiekun.

Konsultacja pediatryczna online tylko dla dzieci powyżej 7. roku życia

Najnowsze przepisy dotyczące udzielania teleporad pochodzą z dnia 1 marca 2021 roku. Wówczas weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące tej formy świadczenia usług medycznych. Zgodnie z nim wszystkie dzieci poniżej 7. roku życia muszą być badane przez lekarza osobiście. W ich przypadku nie ma możliwości odbycia zdalnej konsultacji medycznej. Ponadto osobistej wizyty wymagają wszystkie dzieci powyżej 7. roku życia, u których istnieje podejrzenie choroby nowotworowej lub wydaje się zasadne rozpoczęcie antybiotykoterapii. Lekarze decydują się na stacjonarne konsultacje również wtedy, gdy zachodzą jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka lub zdalna konsultacja uniemożliwia postawienie trafnej diagnozy.

Internetowe Konto Pacjenta opiekuna dziecka

Dostęp do danych medycznych Twojego dziecka otrzymujesz za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Tam znajdują się nie tylko e-recepty, ale również e-skierowania i inne kluczowe informacje. Wystarczy założyć konto na portalu internetowym i/lub korzystać z aplikacji mojeIKP. Tam można odebrać e-receptę, pobrać Unijny Certyfikat COVID, czy też zweryfikować dawkowanie przepisanych leków.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Jak działa e-recepta dziecka?

E-recepta dla dziecka działa analogicznie do tego, jak dokument dla osób dorosłych. Oznacza to, że rodzic nie musi mieć wydruku informacyjnego recepty. Z powodzeniem można wykorzystać receptę elektroniczną, która dostępna jest z poziomu konta rodzica w Internetowym Koncie Pacjenta. Informacje te widzi rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Drugi rodzic może otrzymać upoważnienie do tego konta. Dokument widoczny jest również w aplikacji mObywatel wraz z kodem QR. Rodzic w celu zrealizowania e-recepty dla dziecka może podać farmaceucie jej czterocyfrowy kod oraz numer PESEL dziecka. Podczas stacjonarnej wizyty można poprosić również o papierowy wydruk informacyjny.

Gdzie odebrać dokument?

Rodzice dostęp do e-recepty dziecka mają w Internetowym Koncie Pacjenta. Po zalogowaniu się do portalu należy wejść w zakładkę Uprawnienia, a następnie w zakładkę Konta Twoich Dzieci. Tam widoczne są indywidualne konta każdego z potomków. Z poziomu konta dziecka otrzymuje się dostęp do wystawionych e-recept, gdzie można sprawdzić przepisane leki, sposób ich przyjmowania, dawkowanie, czy też termin ważności dokumentu. E-recepta to prosty i wygodny sposób na wykupienie lekarstw oraz zapewnienie podawania ich zgodnie z zaleceniami lekarza. W ten sposób umiejętnie zadbasz o stan zdrowia dziecka.

Źródła:
  1. Pacjent.gov.pl. (2023). Krok 4. Co robić z e-receptą. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/krok-4-co-robic-z-e-recepta
  2. Pacjent.gov.pl. (2023). Twoje dziecko w aplikacji mojeIKP. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/twoje-dziecko-w-aplikacji-mojeikp
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację