Prolaktyna (PRL) to bardzo ważny hormon z punktu widzenia kobiecego zdrowia, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Sprawdź, za co odpowiada prolaktyna i gdzie jest wydzielana. Poznaj normy prolaktyny i przekonaj się, o czym może świadczyć nadmiar tego hormonu w organizmie.
Co to jest prolaktyna PRL? Jest to hormon peptydowy, który składa się ze 199 aminokwasów i jak już wspomnieliśmy na wstępie, ma wpływ na działanie układu rozrodczego. Potocznie jest określana hormonem mleka, gdyż pobudza rozwój gruczołów piersiowych w czasie ciąży i wpływa na laktację. Funkcje, jakie pełni prolaktyna omówimy szerzej w dalszej części artykułu. Jakie są normy PRL? W przypadku kobiet prawidłowy poziom prolaktyny we krwi to <20 ng/ml, a u mężczyzn <15ng/ml. Ile kosztuje badanie prolaktyny? W zależności od danego laboratorium diagnostycznego około 25-50 złotych.
Kiedy należy zbadać poziom hormonu prolaktyna w organizmie? Sprawdzenie stężenia PRL jest zalecane w diagnostyce:
Badanie poziomu prolaktyny jest również rekomendowane pacjentom z podejrzeniem guza przysadki mózgowej. Warto wiedzieć, że badanie PRL powinno się wykonać na czczo.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę już w 15 min
Tylko 69,00 zł
W ramach ciekawostki należy dodać, że doustna antykoncepcja hormonalna (tabletki z estradiolem w dawce 35 µg) może zwiększać stężenie prolaktyny u około 25% kobiet. Fizjologiczne stężenie prolaktyny może zmieniać się w ciągu dnia, co jest całkowicie naturalnym procesem. Wydzielanie hormonu staje się bardziej aktywne podczas snu, aktywności fizycznej i w sytuacjach stresowych.
Prolaktyna - za co odpowiada?
Prolaktyna pełni wiele różnych funkcji w organizmie, które dzielimy na:
Jednym z podstawowych zadań hormonu peptydowego jest regulowanie pracy układu rozrodczego. Inicjuje i utrzymuje produkcję mleka w czasie laktacji oraz wpływa na funkcję jąder u mężczyzn. Dzięki prawidłowemu stężeniu hormonu nasz układ immunologiczny prawidłowo funkcjonuje (prolaktyna wspiera odpowiedź immunologiczną organizmu). Poza tym hormon reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową oraz krzepnięcie krwi. Wykazano, że prolaktyna bierze udział w reakcji organizmu na stres.
Wysoki poziom prolaktyny - wpływ na zdrowie
Zastanawiasz się, jaki wpływ na zdrowie może mieć wysoki poziom prolaktyny? Oto przydatne dla Ciebie informacje:
Wysoki poziom PRL (tj. hiperprolaktynemia) może nasilać zmiany trądzikowe na skórze lub przyczynić się do rozwoju trądziku hormonalnego, który jest związany z zaburzeniami stężenia męskich i żeńskich hormonów płciowych.
Zbyt wysoki poziom prolaktyny zwiększa apetyt na słodycze i może prowadzić do przyrostu masy ciała. Szczególnie jeśli cierpimy z powodu innych zaburzeń hormonalnych. Hiperprolaktynemia sprzyja nie tylko nadwadze i otyłości, ale także zaburzeniom profilu lipidowego krwi, zaburzeniom w gospodarce insulinowej oraz glukozowej.
Nadmierne stężenie prolaktyny może prowadzić do rzadkich i nieregularnych cykli miesiączkowych. W niektórych przypadkach niskim poziom PRL może skutkować całkowitym zanikiem miesiączki.
Wysoki poziom prolaktyny może być jedną z przyczyn nadmiernej utraty włosów. PRL hamuje proces dzielenia się komórek budujących włosy. Z drugiej strony hiperprolaktynemia może doprowadzić też do hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia typu męskiego u kobiet.
Jak wykazały liczne badania, narażanie się na sytuacje stresogenne może powodować podwyższenie poziomu prolaktyny. Stres uznawany jest za czynniki przyczynowy hiperprolaktynemii.
Jakie objawy poza zaburzeniami miesiączkowania i zwiększonym apetytem na słodycze mogą wskazywać na zbyt wysoki poziom prolaktyny u kobiet? Jest to:
Z kolei podwyższona prolaktyna u mężczyzn objawia się pod postacią:
Wiele kobiet jest ciekawych, jak powstaje prolaktyna. Otóż hormon ten jest produkowana przede wszystkim przez komórki lakotrotopowe przedniego płata przysadki mózgowej, gdzie jest magazynowana i kolejno uwalniana do krwioobiegu. Synteza i sekrecja PRL jest regulowana przez dopaminę uwalnianą przez podwzgórze (ten neuroprzekaźnik hamuje wydzielanie prolaktyny). Prolaktyna jest także wytwarzana w macicy, skórze, piersiach, prostacie, tkance tłuszczowej oraz komórkach układu odpornościowego.
Wypełnij wywiad,
Odbierz receptę
już w 15 min
Tylko 69,00 zł