Czy tabletka dzień po czy jest tabletką poronną?
Dodano:
3 sierpnia, 2022
10:47
Zaktualizowano:
29 listopada, 2023
16:24
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Antykoncepcja awaryjna

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej to nic innego, jak tabletka dzień po. Przyjmuje się ją do 72 godzin po odbyciu stosunku płciowego, który przebiegał bez żadnego zabezpieczenia.

Tabletki awaryjne stosuje się w celu wykluczenia ciąży. Tabletkę awaryjną można zdobyć jedynie za pośrednictwem recepty, która została wystawiona przez lekarza.

Kiedy zastosować antykoncepcję awaryjną? Skuteczność tabletki dzień po zachodzi jedynie wtedy, gdy przyjęcia tabletki dokonuje się nie później, niż 72 godziny od niezabezpieczonego stosunku.

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna działa w ten sposób, że hamuje bądź opóźnia owulację w błonie śluzowej macicy, dzięki czemu skutecznie uniemożliwia zachodzenie w ciążę.

Antykoncepcja awaryjna może być zlecona wyłącznie przez lekarza specjalistę bądź rodzinnego. W Polsce nie ma możliwości kupienia antykoncepcji awaryjnej w aptece bez okazania recepty.

Antykoncepcja awaryjna w Polsce

Na rynku farmaceutycznym i w polskich aptekach znaleźć można dwa preparaty, które stosuje się w ramach antykoncepcji awaryjnej. Pierwszy z nich to EllaOne.

Tabletka awaryjna tego typu zawiera substancję czynną uliprystal, która hamuje owulację. Antykoncepcję awaryjną powinno przyjmować się do 120 godzin od odbycia stosunku.

Octan uliprystalu to syntetyczny hormon steroidowy, który odpowiada za hamowanie lub opóźnianie owulacji. Octan uliprystalu w leku EllaOne zawarty jest w dawce 30 mg.

 Kolejnym preparatem, który zażywa się jako tabletkę dzień po, jest Escapelle. Działanie tabletki podobne jest do wcześniej wymienionego specyfiku.

Tak samo jak po zastosowaniu octanu uliprystalu, tabletka sprzyja opóźnianiu owulacji, dzięki czemu zajście w ciążę jest praktycznie niemożliwe.

Tabletkę dzień po tego typu należy przyjąć maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Substancją czynną leku Escapelle jest lewonorgestrel.

Działa on poprzez zmiany w błonie śluzowej macicy – blokuje zagnieżdżenia się zarodka, a także wywiera wpływ na skład śluzu szyjkowego. Odpowiada również za hamowanie owulacji w okresie przedowulacyjnym.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej

Preparaty hormonalne tego typu, które określa się jako tabletka dzień po, najlepiej przyjąć jak najszybciej po odbyciu stosunku niezabezpieczonego. Ich skuteczność oceniana jest na 97,9 do 99,1 procent.

tabletka dzień po

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Tabletki “dzień po” – skutki uboczne

 Z antykoncepcją awaryjną może wiązać się również wystąpienie działań niepożądanych. Nie ma w tym jednak nic dziwnego – dostępne na rynku farmaceutycznym metody antykoncepcji w formie tabletek czy plastra antykoncepcyjnego mogą w niektórych przypadkach powodować różne dolegliwości. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że dana osoba przyjmuje dużą dawkę hormonów.

Skutki uboczne związane z antykoncepcją awaryjną to między innymi bóle i zawroty głowy, zmienność nastrojów, bóle brzucha, nudności, wymioty, znacznie bardziej obfite krwawienie miesiączkowe, które może być także bolesne oraz przesunięcie okresu.

W niektórych przypadkach tabletka dzień po może powodować również nadwrażliwość i bolesność piersi, a także objawy skórne.

Tabletka dzień po może powodować także obrzęki i bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Przedłużanie się skutków ubocznych

Jeżeli dolegliwości, takie jak bóle i zawroty głowy czy też obfite miesiączkowanie, nie ustąpią w długim czasie od zażycia tabletki, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Z pewnością będzie on w stanie określić, czy przyjęcie tabletki awaryjnej zadziałało i czy dana osoba nie potrzebuje dodatkowych badań.

Warto podkreślić, że niektóre skutku uboczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentki, zatem nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli będą one szczególnie dokuczliwe.

Stosowanie antykoncepcji awaryjnej jest generalnie bezpieczną formą zapobiegania ciąży i takie metody antykoncepcji są dość powszechne.

Ważne, by każde przyjmowanie tabletki dzień po było konsultowane z lekarzem, który zna stan zdrowia pacjentki i będzie w stanie określić, że nie będzie ona zbyt dużym zagrożeniem dla danej osoby.

Tabletka dzień po a metody antykoncepcji

Bez względu na rodzaje tabletek, jakie przyjmuje dana osoba, tabletka dzień po nie może być traktowana jako wiodąca antykoncepcja hormonalna.

Z uwagi na to, jak działa tabletka dzień po, może ona pomóc w sytuacjach, gdy inne formy antykoncepcji zawiodły. Mechanizm działania tabletki sprawdzi się również wtedy, gdy zostanie pominięta pigułka antykoncepcyjna bądź uszkodzeniu uległa prezerwatywa.

Jeśli nie doszło do uwolnienia komórki jajowej, tabletki dzień po mogą skutecznie ochronić przed niechcianą ciążą. Warto jednak podkreślić, że stosowanie tabletki dzień po nie służy w żadnym razie do przerywania ciąży; nie może również zastępować antykoncepcję hormonalną.

Tabletki dzień po zawierają znacznie większe stężenie hormonów, niż te zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych. Taka forma ochrony przed niechcianą ciążą, jaką są tabletki dzień po, powinny by stosowane jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Czym są tabletki poronne?

Tabletki poronne, w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych czy też tabletki dzień po, służą do przeprowadza aborcji farmakologicznej.

Substancja czynna w leku usuwa zagnieżdżony w ścianie błony śluzowej macicy zarodek, dzięki czemu możliwa jest aborcja farmakologiczna.

Aborcja farmakologiczna w Polsce

W polskich aptekach dostępne są dwa preparaty, które mogą przepisać lekarze kobietom. Oba można zakupić bowiem wyłącznie po okazaniu recepty – nie ma możliwości zdobyć ich w żaden inny sposób.

Pierwszy z nich to Mifepriston. Tego typu tabletki poronne hamują produkcję progesteronu. To nic innego, jak hormon odpowiedzialny za utrzymanie ciąży.

Powoduje on również złuszczanie endometrium, przez co tabletki utrudniają zagnieżdżenie się komórki jajowej.

Inny specyfik, który działa bezpośrednio w drogach rodnych kobiety, to Mizoprostol. Powoduje on silne skurcze macicy, jak również krwawienie. Dzięki tym dwóm czynnościom możliwe jest wydalenie zarodka z dróg rodnych kobiety.

Tabletki poronne – jak przyjmować?

Aborcja farmakologiczna może być przeprowadzona nawet za pomocą samego Mizoprostolu. Przyjmuje się wówczas cztery tabletki poronne w odstępach około trzech godzin; łącznie stosuje się zatem dwanaście tabletek.

Połączenie wymienionych wyżej preparatów zmienia nieco ich dawkowanie. Jeśli kobieta ma również Mifepriston, wówczas może przyjąć jedną tabletkę tego specyfiku.

Po upływie dwudziestu czterech godzin powinna przyjąć dodatkowo przynajmniej cztery tabletki Mizoprostolu.

Wydalanie zarodka z organizmu kobiety rozpoczyna się od trzech do dwunastu godzin po przyjęciu odpowiedniej dawki Mizoprostolu.

Jak przygotować się do aborcji farmakologicznej?

 Aborcję farmakologiczną – zgodnie z obowiązującymi obecnie wytycznymi WHO, można przeprowadzić do dwunastego tygodnia ciąży.

Proces taki jest wówczas skuteczny nawet w 98 procentach. Zanim przystąpi się do przyjmowania leków, konieczne będzie badanie USG. Dzięki niemu możliwe będzie określenie czasu trwania ciąży oraz stwierdzenia, czy ciąża na pewno nie jest pozamaciczna.

Warto przy okazji dodać, że tygodnie ciąży liczone są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, która wystąpiła u kobiety planującej wykonać aborcję farmakologiczna.

Konieczne zatem będzie udanie się do ginekologa, który przeprowadzi z pacjentką szczegółowy wywiad dotyczący jej stanu zdrowia oraz przepisze niezbędne leki.

TABLETKA DZIEŃ PO

Tabletka poronna – skutki uboczne

Jak praktycznie wszystkie medykamenty, również tabletki poronne mogą powodować różne skutki uboczne. Działanie preparatu o nazwie Mifepriston jest zazwyczaj niezbyt silnie wyczuwalne; nieco inaczej jest z Mizoprostolem, który może wywołać uciążliwe dolegliwości.

Jako najczęściej występujące skutki uboczne wymienia się biegunkę, nudności, wymioty, silny ból głowy, podwyższenie temperatury ciała, stan zapalny oraz silne krwawienie.

Do tego dojść może również silny ból brzucha, który związany jest bezpośrednio ze skurczami macicy, które tworzą się w celu wyeliminowania z organizmu kobiety komórki jajowej.

Silne działania niepożądane – co robić?

W przypadku, gdy u pacjentki dojdzie do wystąpienia silnych krwawień, mogą one spowodować omdlenie. W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc lekarska!

Warto podkreślić, że tabletki poronne powinny być stosowane wyłącznie w obecności innej osoby. W razie jakichkolwiek dolegliwości będzie ona odpowiadała za to, by szybko zareagować i udzielić odpowiedniej pomocy.

Wystąpienie powikłań po zażyciu tabletek poronnych jest dość niskie, ale warto zachować ostrożność. Tabletki poronne są niedostępne w Polsce. Można je natomiast całkowicie legalnie, a co ważniejsze – również bezpiecznie, nabyć za pośrednictwem internetu.

Wizyta u lekarza

Pominięcie którejś z przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych może mieć niestety dość poważne skutki. Podobnie w przypadku, gdy pęknie prezerwatywa bądź dana osoba będzie uprawiała stosunek seksualny bez żadnego zabezpieczenia.

Konieczność przyjęcia tabletki dzień po idzie jednak w parze z wizytą u lekarza. Niestety dość często okazuje się, że nawet konsultacja z lekarzem rodzinnym wymaga kilkudniowego oczekiwania.

W przypadku, gdy dana pacjentka chce uniknąć ciąży, zwlekanie z przyjęciem takich specyfików kompletnie nie wchodzi w grę. Co robić w takiej sytuacji? Na szczęście istnieje porada internetowa, która z pewnością będzie bardzo pomocna!

Porada internetowa

Tabletki dzień po to metoda antykoncepcji, którą stosuje się awaryjnie. Tego typu specyfiki nie są jedna dostępne w polskich aptekach bez recepty.

Konsultacja z lekarzem jest zatem niezbędna! Proponowane przez nas wizyty online to idealne rozwiązanie dla kobiety, która potrzebuje właśnie tego typu preparatu.

W czasie porady internetowej pacjentka może swobodnie opowiadać o swoich dolegliwościach czy sytuacji, w jakiej się znalazła. Jest również czas na to, by omówić szczegółowo działanie przyjmowanych tabletek oraz określić, jakie właściwie działania niepożądane może ona wywołać.

Proponowane przez nas wizyty internetowe zawsze przebiegają w komfortowych i sympatycznych warunkach, zatem pacjentka nie musi niczego się obawiać!

Korzystanie z wizyty internetowej to również możliwość uzyskania recepty na tabletkę dzień po. Jeżeli zatem znalazła się w sytuacji, która wymaga przyjęcia takiego specyfiku, nie wahaj się!

Umów się na wizytę z ginekologiem bądź internistą, by móc w sposób prosty i szybki uzyskać nie tylko rzetelną poradę lekarską, ale również receptę uprawniającą do zakupienia antykoncepcji awaryjnej.

W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą. Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Źródła:

  1. Zastosowanie lewonorgestrelu w antykoncepcji awaryjnej - rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Ginekol Pol. 2/2012, 83 155-156
Udostępnij artykuł:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację