Dodawanie leku do recepty...
Loading...

Badanie cholesterolu: normy i przygotowanie do badania

Cholesterol zaliczany jest do lipidów (tłuszczów), produkowanych w wątrobie, ale dostarczany jest również do organizmu wraz z pożywieniem. Uwalniany do krwiobiegu cholesterol reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie. Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, bierze udział w procesie wytwarzania witaminy D, uczestniczy w produkcji wielu hormonów, a dodatkowo jest związkiem niezbędnym do produkcji kwasów żółciowych w wątrobie. Choć cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, to jego nadmiar jest szkodliwy i przyczynia się do zwiększenia ryzyka zawału serca czy udaru. Dlatego też niezwykle istotne jest monitorowanie poziomu cholesterolu we krwi. Z tego względu należy regularnie wykonywać badania na cholesterol, które pomogą w określeniu jego stężenia, ocenie ryzyka rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego i ogólnego stanu zdrowia. Pojawiają się zatem pytania, jak się przygotować do badania cholesterolu? Kiedy wykonać badanie cholesterolu – na czczo czy po jedzeniu? Jak często badać cholesterol? Ile kosztuje badanie cholesterolu? Wyjaśniamy, jakie badania wykonać i jak się do nich przygotować, by sprawdzić poziom cholesterolu całkowitego.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Jakie badanie wykonać na cholesterol?

Badanie cholesterolu zaleca się wszystkim osobom dorosłym około raz na 2-3 lata, jako element profilaktyki zdrowotnej. Badaniem służącym oznaczeniu stężeń cholesterolu całkowitego we krwi jest lipidogram. Należy jednak wskazać, że w badaniach laboratoryjnych oznaczane mogą być stężenia kilku frakcji związków tłuszczowych, które obecnie są we krwi. Niemniej jednak zalecane jest przeprowadzanie pomiaru poziomu cholesterolu całkowitego, czyli TC (ang. total cholesterol) we krwi żylnej. Badanie cholesterolu całkowitego obejmuje następujące parametry:

lipoproteina wysokiej gęstości – HDL (ang. high density lipoprotein), czyli tzw. „dobry cholesterol”,
lipoproteina niskiej gęstości – LDL (ang. low density liporotein), czyli tzw. „zły cholesterol”,
łącznie – lipoproteina pośredniej gęstości oraz lipoproteina bardzo małej gęstości.

Stężenie cholesterolu całkowitego obliczone jest na podstawie sumy stężenia poszczególnych frakcji lipoprotein.

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Cholesterol: normy

Analiza wyników powinna opierać się na wartościach referencyjnych wskazanych przez laboratorium, w którym przeprowadzone było badanie. Niemniej jednak należy wskazać, że u osoby dorosłej prawidłowe wartości powinny utrzymywać się w następujących granicach:

dla cholesterolu całkowitego przyjmuje się, że prawidłowe wartości powinny mieścić się do 200 mg/dl, czyli 5,2 mmol/l,
dla frakcji LDL prawidłowe wartości powinny przyjmować około 100 mg/dl,
dla frakcji HDL u mężczyzn prawidłowa wartość powinna wynosić ponad 40 mg/dl, czyi 1,0 mmol/l,
dla frakcji HDL u kobiet prawidłowa wartość powinna wynosić co najmniej 50 mg/dl, czyli 1,2 mmol/l,
trójglicerydy – mniej niż 150 mg/dl, czyli 1,7 mmol/l.

Przygotowanie do badania cholesterolu

Badanie cholesterolu przeprowadzane jest poprzez pobranie krwi, a do samego badania należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim badanie wykonywane jest na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien by spożyty nie później niż o godzinie 18, czyli około 12-14 godzin przed pobraniem krwi. W tym czasie pacjent powinien zrezygnować również ze spożywania herbaty i kawy, możliwe natomiast jest picie wody. Należy wskazać, że przed badaniem należy unikać czynników mogących mieć wpływ na wyniki badania. Oznacza to, że na kilka dni przed wykonaniem badania zaleca się stosowanie stałej diety, aby nie zafałszować otrzymanych wyników. Wobec tego w okresie od jednego do dwóch tygodni przed badaniem warto prowadzić normalny tryb życia bez większych modyfikacji w jadłospisie. Przed przeprowadzeniem badania na 2-3 dni należy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Dodatkowo, przed badaniem należy unikać stresu i wysiłku fizycznego, które również mogą wpłynąć na wyniki badania.

Wpływ na wiarygodność wyników badań może mieć również pora wykonania badania. Zaleca się, aby pobieranie krwi przeprowadzić w godzinach porannych (7:00-10:00). W sytuacji, kiedy krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę przy interpretacji uzyskanych wyników badań. Dodatkowo bezpośrednio przed badaniem wskazany jest 15-minutowy odpoczynek. Przed badaniem nie należy zażywać suplementów na obniżenie cholesterolu.

Badanie cholesterolu: cena

Badanie oznaczające lipidogram można wykonać w cenie około 25-45 zł. Koszt badania może się różnić w zależności od placówki, a także miasta, w którym planowane jest przeprowadzenie badania. Co ważne, badanie cholesterolu można przeprowadzić również w domu, niemniej jednak koszt będzie znacznie wyższy, gdyż obejmuje dojazd w wyznaczone miejsce. Warto również wskazać, że istnieje również możliwość wykonania analizy profilu lipidowego bezpłatnie na NFZ – badanie to bowiem zawiera się w tak zwanym koszyku świadczeń gwarantowanych. Oznacza to, że pacjent może wykonać badanie bezpłatnie po uzyskaniu skierowania od lekarza.


Badanie cholesterolu pełni istotną rolę w ocenie ryzyka miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Stężenia poszczególnych elementów lipidogramu pozwalają na ocenę stopnia ryzyka sercowo – naczyniowego, czyli ryzyka wystąpienia bądź zaostrzenia, jednej z chorób powszechnie kojarzonych z podwyższonym poziomem cholesterolu w organizmie (np. zawał mięśnia sercowego). W tym znaczeniu wysoki poziom cholesterolu, przede wszystkim LDL, wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia zmian miażdżycowych (miażdżyca a cholesterol).

Źródła:
  1. Berg A. Stensitzky A., Konig D., „Cholesterol pod kontrolą”, II, Wydawnictwo RM, 2013
  2. Barcińska I., „Jak czytać i rozumieć wyniki badań lekarskich”, wyd. Literka, 2010
W serwisie e-recepta.net staramy się by publikowane przez nas informację, były rzetelne i pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Należy jednak pamiętać, że niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą.
Udostępnij artykuł:
Zobacz również:
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, bądź pierwszy!
Napisz komentarz

e-recepta online

Wypełnij wywiad,

Odbierz receptę
już w 15 min

Tylko 59,00 zł

Zamów konsultację
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację